Üniversite öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığı ve kumar bağımlılığının dürtüsellik ile ilişkisi
The relationship of digital gaming addiction and gaming addiction with impulsivity in university students
  1. Tez No: 805860
  2. Yazar: ALPER KOLCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığı ve kumar bağımlılığının dürtüsellik ile ilişkisinin tespit edilmesidir. Bu doğrultuda Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği, South Kumar Tarama Ölçeği, Barrat Dürtüsellik ölçeği toplam 400 katılımcı üzerinde uygulanmıştır. Yapılan anket uygulaması sonucunda dürtüsellik puanı yaşa göre anlamlı farklılık göstermektedir. Aşırı odaklanma ve erteleme, çatışma, yoksunluk ve arayış, duygu değişimi ve dalma, south oaks kumar tarama testi puanı yaşa göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Aşırı odaklanma ve erteleme, çatışma, yoksunluk ve arayış, duygu değişimi ve dalma cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermektedir. South oaks kumar tarama testi, dürtüsellik puanının cinsiyet bakımından anlamlı farklılık göstermemektedir. Aşırı odaklanma ve erteleme, çatışma, yoksunluk ve arayış, duygu değişimi ve dalma, south oaks kumar tarama testi, dürtüsellik puanının eğitim durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir. Aşırı odaklanma ve erteleme, çatışma, yoksunluk ve arayış, duygu değişimi ve dalma, south oaks kumar tarama testi, dürtüsellik puanının puanı gelir durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir. Aşırı odaklanma ve erteleme, çatışma, yoksunluk ve arayış, duygu değişimi ve dalma, dürtüsellik puanının daha önce psikiyatrik tanı ya da tedavi alma durumuna göre anlamlı farklılık göstermemektedir South oaks kumar tarama testi daha önce psikiyatrik tanı ya da tedavi alma durumuna göre anlamlı farklılık göstermektedir. Duygu değişimi ve dalma puanı yetiştiğiniz ortamda dijital oyun oynayan birey olma durumuna göre anlamlı farklılık göstermektedir. Aşırı odaklanma ve erteleme, çatışma, yoksunluk ve arayış, south oaks kumar tarama testi, dürtüsellik puanının daha yetiştiğiniz ortamda dijital oyun oynayan birey olma durumuna göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Aşırı odaklanma ve erteleme puanı duygu değişimi ve dalma puanı, çatışma, yoksunluk ve arayış, duygu değişimi ve dalma, south oaks kumar tarama testi, dürtüsellik puanının en çok tercih edilen oyun türüne göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir Analiz sonuçlarına göre aşırı odaklanma ve erteleme puanı en çok tercih edilen oyun türüne göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Çatışma, yoksunluk ve arayış puanı en çok tercih edilen oyun türüne göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Duygu değişimi ve dalma puanı en çok tercih edilen oyun türüne göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. South oaks kumar tarama testi, dürtüsellik puanının puanı gün içinde dijital oyunlara zaman ayırma durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to determine the relationship between digital game addiction and gambling addiction and impulsivity in university students. In this direction, the Digital Gaming Addiction Scale, the South Gambling Screening Scale, and the Barrat Impulsivity Scale were applied to a total of 400 participants. As a result of the survey application, the impulsivity score shows a significant difference according to age. Excessive focus and procrastination, conflict, deprivation and seeking, mood swings and shift of attention south oaks gambling screening test scores do not differ significantly according to age. Excessive focus and procrastination, conflict, deprivation and seeking, emotional change and shift of attention show significant differences according to gender. South oaks gambling screening test does not differ significantly in terms of gender impulsivity score. Excessive focus and procrastination, conflict, deprivation and seeking, mood swings and shift of attention, south oaks gambling screening test, impulsivity scores do not show any statistically significant difference according to educational status. Excessive focus and procrastination, conflict, deprivation and seeking, mood swings and shift of attention on, south oaks gambling screening test, impulsivity scores do not show any statistically significant difference according to income status. Excessive focus and procrastination, conflict, deprivation and seeking, mood swings and shift of attention on, impulsivity scores do not differ significantly according to previous psychiatric diagnosis or treatment. South Oaks gambling screening test differs significantly according to previous psychiatric diagnosis or treatment. Change of emotion and shift of attention scores differ significantly according to the status of being an individual playing digital games in the environment in which you grew up. Excessive focus and procrastination, conflict, deprivation and seeking, south oaks gambling screening test, impulsivity scores do not differ significantly according to the status of being an individual playing digital games in the environment where you grew up. Extreme focus and procrastination score, mood change and shift of attention on score, conflict, deprivation and seeking, emotion change and shift of attention on, south oaks gambling screening test, impulsivity scores do not show statistically significant difference according to the most preferred game type. According to the results of the analysis, the excessive focus and procrastination scores show statistically significant differences according to the most preferred game type. Conflict, deprivation and seeking scores show statistically significant differences according to the most preferred game type. Emotion change and diving scores show statistically significant differences according to the most preferred game type. South oaks gambling screening test, the score of the impulsivity subscale show a statistically significant difference according to the time spent on digital games during the day.