Romatoid artritli hastalarda kardiyovasküler risk parametrelerinden aortik elastisite ve karotis intima media kalınlığının serum osteoprotegerin düzeyi ve klinik bulgularla ilişkisi
The relationship of aortic stiffness and carotid i̇ntima-media thickness, which are cardiovascular risk parameters, with serum osteoprotegerin levels and clinicals sings in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 538529
  2. Yazar: CEM ÖZİŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Romatoid Artritli Hastalarda Kardiyovasküler Risk Parametrelerinden Aortik Elastisite ve Karotis İntima Media Kalınlığının Serum Osteoprotegerin Düzeyi ve Klinik Bulgularla İlişkisi Romatoid artrit (RA), toplumun yaklaşık olarak %0,5-1'ini etkileyen kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Kardiyovasküler morbidite ve mortalitenin RA'da artmış olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Karotis intima-media kalınlığı (KIMK) ölçümü kardiyovasküler olaylar açısından güçlü bir belirteçtir ve sıklıkla artmış kardiyovasküler risk taraması için kullanılmaktadır. Arteriyel sistemin kompliyansındaki azalma, yani arteriyel stiffness (katılık), sonucunda kardiyak iş gücü artmaktadır. Aortik stiffness'ın kardiyovasküler risk açısından bağımsız bir risk faktörü olduğu gösterilmiştir. Osteoprotegerin (OPG), tümör nekrozis faktör reseptör ailesinin bir üyesidir ve seviyeleri RA'lı hastalarda sağlıklı kontrollere göre anlamlı şekilde yükselmektedir. Çalışmamızda bu faktörlerin RA'lı hastalarımızda klinik bulgularla ve birbirleriyle olan ilişkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza romatoloji polikliniğimizde takipli, en az bir yıllık RA tanısı olan, 18-60 yaşları arasında, diyabetes mellitus, hipertansiyon, hiperlipidemi ve obezite gibi primer kardiyovasküler risk faktörleri olmayan, 60 hasta ve sağlıklı 30 kontrol grubu olgusu alındı. Gruplar arasında demografik özellikler açısından bir farklılık yoktu. Hasta ve kontrol grubu olgularında ateroskleroz ve kardiyovasküler risk belirteçlerinden olan KIMK ve aortik stiffness ölçümleri yapıldı. OPG düzeyleri RayBio human OPG elisa kiti kullanılarak tespit edildi. Hasta grubu olgularında RF ve anti-CCP düzeylerine bakıldı, PA el grafilerinde erozyon varlığı değerlendirildi. Hastalık aktivasyonu ölçütleri olarak DAS28, ESH ve CRP düzeyleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The Relationship of Aortic Stiffness and Carotid İntima-Media Thickness, Which are Cardiovascular Risk Parameters, with Serum Osteoprotegerin Levels and Clinicals Sings in Patients with Rheumatoid Arthritis Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic inflammatory disease that affects approximately 0,5-1% of total population. It has been shown in many studies that cardiovascular morbidity and mortality is increased in the patients with RA. Measurement of carotid intima-media thickness (CIMT) in an important determinant of cardiovascular events and it is usually used in screening for increased cardiovascular risk. Arterial stiffness, means decreased compliance of arterial system, causes increased cardiac workload. It is showed that aortic stiffness is an independent cardiovascular risk factor. Osteoprotegerin (OPG) is a member of tumor necrosis factor receptor family and the levels of OPG is found to be significantly increased in patients with RA. In our study, we aimed to investigate the relationships of these factors with clinical sings and with each other. In our study, 60 patients with the diagnosis of RA for at least one year who had been followed by our rheumatology outpatient clinics and had no primary cardiovascular risk factors such as diabetes mellitus, hypertension, hyperlipidemia and obesity, and were included in this study. Thirty health participiants constituted the control group. The ages of participants were ranging from 18 to 60 years. No differences were present in demographic features of two groups. CIMT and aortic stiffness measurements which are the markers of the atherosclerosis and cardiovascular risk were performed in patient and control groups. OPG levels were determined using the RayBio human OPG elisa kit. RF and anti-CCP levels were measured also presence of erosions were evaluated with hand radiographs in the patient group. DAS28, ESR and CRP levels were used to determine the disease activation.