Farklı zeminlerde serbest saha zemin davranış spektrumlarının incelenmesi
Investigation of free-site soil behavior spectrum on different soils
  1. Tez No: 805871
  2. Yazar: BURAK KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL EMRAH KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Türkiye jeolojik yapısı ve bulunduğu konum sebebiyle fay hatları üzerine kurulu bir bölgedir ve tehlikeli deprem ülkesidir. Jeoteknik özellikleri bilinen bir alanda işlenmiş anakayada meydana gelen yoğun zemin hareketinin zemin yüzeyine ulaşana kadar her bir zemin tabakasının büyümesinin incelenmesine“Yer Tepki Analizi”denir. Arka plan yanıtının analizi nedeniyle arka plan yüzeyindeki değişiklik, arka plan büyütme veya azaltma şeklinde olabilir. Yapılan analizlerde tabaka kalınlıkları 10m, 20m, 30m, 40m, ve 50m olan farklı zemin modelinin her biri için kayma dalgası hızları 200m/s, 300m/s, 400m/s olduğu kabul edilen farklı gruplar oluşturularak zemin profilleri oluşturulmuştur. Deepsoil programı ile; Tabas - İran, Irminia - İtaly, Loma - Prieta, Landers, Kobe - Japan, Lom - Prieta, Tottori - Japan, ChuetsuOki - Japan, Iwate - Japan ve Düzce - Turkey depremlerinin kayıtları 1.deprem seti olarak adlandıralarak analizler yapılmıştır. Deepsoil programı ile; Loma - Prieta, Northridge - 01, Kobe - Japan, Duzce – Turkey, Parkfield 02 CA, ChuetsuOki - Japan, Iwate – Japan, Joshua Tree CA, Darfiled – New Zealand ve Christchurch- New Zealand depremlerinin kayıtları 2.deprem seti olarak adlandıralarak analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to its geological structure and location, Turkey is a region built on fault linesand is a dangerous earthquake country. The study of the growth of each soil layer until the intense ground movement that occurs in the treated bedrock in an area with known geotechnical properties reaches the ground surface is called“Ground Response Analysis”. The change in background surface due to analysis of the background response can be in the form of background enlargement or reduction. In the analyzes made, soil profiles were created by forming different groups with shear wave velocities of 200m/s, 300m/s, 400m/s for each of the different soil models with layer thicknesses of 10m, 20m, 30m, 40m, and 50m. With the Deepsoil program; The records of Tabas - Iran, Irminia - Italy, Loma - Prieta, Landers, Kobe - Japan, Lom - Prieta, Tottori - Japan, Chuetsu Oki - Japan, Iwate - Japan and Düzce – Turkey earthquakes were named as the 1st earthquake set and analyzes were made. With the Deepsoil program; the records of Loma - Prieta, Northridge - 01, Kobe - Japan, Duzce - Turkey, Parkfield 02 CA, Chuetsu Oki - Japan, Iwate - Japan, Joshua Tree CA, Darfiled - New Zealand and Christchurch- New Zealand earthquakes were named as the 2nd earthquake set and analyzes were made.