Bağlam temelli yaklaşım ile desteklenen FeTeMM etkinliklerinin 6. sınıf öğrencilerinin mühendislik becerilerine ve kariyer seçimine etkisi
The effect of STEM activities supported by context-based on the engineering skills and career choice of 6th grade students
  1. Tez No: 985612
  2. Yazar: SERKAN ÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, bağlam temelli öğrenme yaklaşımı ile desteklenen Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (FeTeMM) etkinliklerinin, 6. sınıf öğrencilerinin mühendislik bilgi düzeyleri ve meslek seçimleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Batı Karadeniz Bölgesi'ndeki bir ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın katılımcı grubunu, amaçsal örnekleme yöntemlerinden gönüllülük esasına göre belirlenen 23 altıncı sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden“açımlayıcı sıralı desen”kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunda, nicel araştırma yöntemlerinden tek grup ön test-son test tasarımı ile; nitel boyutunda ise durum çalışması esas alınmıştır. Uygulama süreci, araştırmacı tarafından geliştirilen ve REACT stratejisi ile yapılandırılan ders planları doğrultusunda, haftada 4 ders saati olmak üzere toplam 10 hafta (40 ders saati) sürmüştür. Araştırmanın nicel verileri“Mühendislik Bilgi Düzeyi Ölçeği (MBDÖ)”ve“FeTeMM Kariyer İlgi Ölçeği”ile toplanmış; nitel veriler ise öğrenci görüşleri alınarak elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde ilişkili örneklemler için t-testi, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, bağlam temelli öğrenme ve REACT stratejisiyle desteklenen etkinliklerin, öğrencilerin mühendislik bilgi düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış sağladığını ve mühendislik mesleklerine yönelik ilgilerini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Sonuç olarak, FeTeMM eğitiminin bağlam temelli yaklaşımlarla desteklenmesinin öğrencilerin akademik ve mesleki gelişimlerine katkı sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effect of Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM) activities supported by a context-based learning approach on the engineering knowledge levels and career choices of 6th grade students.. The research was conducted in a secondary school in the Western Black Sea Region during the fall semester of the 2024-2025 academic year. The study group consisted of 23 sixth-grade students selected via voluntary sampling, a purposive sampling method. The explanatory sequential design, one of the mixed research methods, was employed in the study. The“one-group pretest-posttest weak experimental design”was adopted for the quantitative dimension, while the qualitative dimension utilized a case study approach.The implementation process was conducted over 10 weeks (totaling 40 lesson hours), with 4 hours per week, utilizing lesson plans developed by the researcher and structured according to the REACT strategy. Quantitative data were collected using the“Engineering Knowledge Level Scale”and the“STEM Career Interest Scale,”while qualitative data were obtained through student opinions. A paired samples t-test was used for the analysis of quantitative data, and content analysis was used for the qualitative data. The findings indicate that activities supported by Context-Based Learning and the REACT strategy provided a statistically significant increase in students' engineering knowledge levels and positively affected their interest in engineering professions. In conclusion, it was determined that supporting STEM education with context-based approaches contributes to students' academic and vocational development.