Kadına yönelik dijital şiddet: Siber zorbalık
Digital violence against women: Cyberbullying
  1. Tez No: 805920
  2. Yazar: EMİNE KANTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı kadınların maruz kaldıkları dijital şiddete yönelik bir algılarının olup olmadığı, dijital şiddetin türünü, dijital şiddete maruz kalma sıklığını, dijital şiddetin hangi platformlar üzerinden gerçekleştiğini, dijital şiddete kim tarafından maruz bırakıldığı, dijital şiddete neden maruz bırakıldığı, dijital şiddetle baş etme yöntemlerini saptamaktır. Çalışma kapsamında araştırmacı tarafından hazırlanan Kadına Yönelik Dijital Şiddet-Siber Zorbalık anketi çevrimiçi (çevrimiçi) olarak katılımcılara aktarılmıştır. Kadına Yönelik Dijital Şiddet –Siber Zorbalık anketi edebiyat taraması ardından daha önce gerçekleştirilen araştırmalardan sorular derlenerek hazırlanmıştır. Çorum'da yaşayan 488 kadınla gerçekleştirilen anket analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, katılan kadınların neredeyse tamamına yakını dijital şiddete maruz kalmıştır. Kadınların dijital şiddet algılarının düşük olduğu birbirini destekleyici sorulara verilen cevaplarla ortaya konmuştur. Çorum'da yaşayan kadınların maruz kaldığı dijital şiddet türü küfür, tehdit ve hakarete uğrama ve ısrarlı takiptir. Dijital şiddete tanımadığı/anonim hesaplar tarafından maruz bırakılmış ve en çok Instagram üzerinden dijital şiddete uğradığı saptanmıştır. Diğer çalışmalarda görülen genellikle yakın çevreyle paylaşmama durumu Çorum örneğin tersi bir durum sergilemekte, kadınlar yaşadıkları dijital şiddeti yakın çevreleri ile paylaştıkları görülmektedir. Kadınların neredeyse tamamına yakını yaşadığı dijital şiddetin nedenini dini görüş, mezhep, siyasi görüş ve etnik kimliğine bağlamamaktadır. Cinsiyetinden kaynaklandığını düşünen kadın sayısı araştırmaya katılan kadın sayısının yarısına (%48,8) yakındır. Dijital şiddetle mücadele etme yöntemi olarak engelleme –bloklama, uygulama içinde şikâyet etme, ekran görüntüsü alma, güvenlik ayarlarını gözden geçirme olarak belirlenmiştir. Yaşanılan dijital şiddet karşısında hukuki yollara başvuran kadın sayısı oldukça düşük çıkmış, kadınlar genellikle kendi başlarına mücadele etme yöntemini benimsediği saptanmıştır. Bu tez çalışması boyunca kadınların dijital şiddet deneyimleri çok boyutlu ele alınıp incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether women have a perception of digital violence they are exposed to, the type of digital violence, the frequency of exposure to digital violence, the platforms through which digital violence occurs, who is exposed to digital violence, why they are exposed to digital violence, and methods of coping with digital violence. Within the scope of the study, the Digital Violence-Cyberbullying Questionnaire Against Women, which was prepared by the researcher, was transferred to the participants online. The Digital Violence Against Women – Cyberbullying questionnaire was prepared by compiling questions from previous research following the literature review. A survey was conducted with 488 women living in Çorum and analyzed. According to the research findings, almost all of the participating women have been exposed to digital violence. It has been demonstrated by the answers given to mutually supportive questions that women have low perceptions of digital violence. The type of digital violence that women living in Çorum are subjected to is swearing, being threatened and insulted, and persistent stalking. He was exposed to digital violence by unrecognized/anonymous accounts and it was determined that he was mostly exposed to digital violence through Instagram. For example, the situation of not sharing with the close environment seen in other studies exhibits the opposite situation, and it is seen that women share the digital violence they experience with their close environment. Almost all women do not attribute the cause of digital violence to their religious views, sects, political views and ethnic identities. The number of women who think that they are due to their gender is close to half (48.8%) of the number of women participating in the study. As a method of combating digital violence, blocking is defined as complaining within the application, taking screenshots, reviewing security settings. The number of women who have resorted to legal remedies in the face of digital violence has been quite low, and it has been determined that women generally adopt the method of fighting on their own. Throughout this thesis study, women's experiences of digital violence were handled and examined in a multidimensional manner.