Pre-operatif D vitamini replasmanı tiroidektomi sonrası hipokalsemiyi önler mi?
- Tez No: 805942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ÇITLAK, UZMAN ÖZLEM DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Hipokalsemi tiroidektomi ameliyatları sonrası en sık karşılaşılan komplikasyonlardan biridir. D vitamini kalsiyum metabolizmasında önemli bir faktördür. Bu çalışmadaki amacımız; optimize edilmiş D vitamini seviyeleriyle cerrahi yapıldığında postoperatif hipokalsemi oranlarında azalma olup olmayacağını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız; prospektif olarak Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Genel Cerrahi Servisinde Nisan 2022- Haziran 2023 tarihleri arasında multinodüler guatr nedeni ile elektif ameliyat edilen 104 hasta ile yapıldı. Hipertiroidisi olan, İİAB sonucu Bethesda 5 ve 6 olarak sonuçlanan, bilinen kemik metabolizma eksikliği olan, eşlik eden paratiroid patolojisi olan ve perioperatif santral diseksiyon kararı alınan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmaya dahil edilen hastalar kapalı zarf usulü randomizasyon yöntemi kullanılarak 2 gruba ayrıldı. Bilateral total tiroidektomi endikasyonu konulduktan sonra birinci gruptaki hastalara D vitamini ölçümü yapıldı ve kılavuz önerileri doğrultusunda D vitamini replasmanı yapıldı (Grup 1). Diğer grup (Grup 2) hastalara ameliyat öncesi herhangi bir replasman yapılmadı. Her iki gruptaki hastaların demografik özellikleri, preoperatif ve postoperatif laboratuvar değerleri ile hipokalsemi gelişme oranı karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 104 hasta katıldı. 11 hastada (%10,6) klinik hipokalsemi gelişirken, 35 hastada (%33,7) ise biyokimyasal hipokalsemi gelişti. Hipokalsemi için sınır değeri 8 mg/dl'ye çektiğimizde ise 5 hastada (%4,8) biyokimyasal hipokalsemi gelişti. Gruplar arasında; klinik hipokalsemi ve biyokimyasal hipokalsemi görülme oranı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Grup 2 de Grup 1'e göre sınır değer 8 mg/dl olarak kabul edildiğinde biyokimyasal hipokalsemi daha yüksek oranda bulunmuştur (p=0,0022; p0,05) Sonuç: Çalışmamızın sonucunda; ameliyat sonrası erken dönemde gelişen hipokalseminin primer olarak paratiroid bezlerinin cerrahi travmasına/istenmeden çıkarılmış olmasına bağlı geliştiği düşünülmüştür. Preoperatif yapılan D vitamini replasmanının postoperatif erken dönemde hipokalsemi gelişmesini engellemediğini gördük.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypocalcemia is one of the most common complications of thyroidectomy operations. Vitamin D is an important factor in calcium metabolism. Our aim in this study is to investigate whether there will be a reduction in postoperative hypocalcemia rates when the surgery is performed with optimized vitamin D levels. Material and Methods: This study was conducted prospectively with 104 patients who underwent elective surgery for multinodular goiter between April 2022- June 2023 in the General Surgery Service of Haseki Training and Research Hospital. Patients with hyperthyroidism and who had fiine needle aspiration biopsy results of Bethesda 5 and 6 were not included in the study as well as patients with known bone metabolism deficiency, accompanying parathyroid pathology. Patients for whom perioperative central dissection was decided were also not included in the study. The patients included in the study were divided into 2 groups using the closed-envelope randomization method. After the decision of bilateral total thyroidectomy was taken, vitamin D measurement was performed in the patients in the first group and vitamin D replacement was performed in line with the guideline recommendations (Group 1). The patients in the other group (Group 2) did not undergo any preoperative vitamin D replacement. The demographic characteristics, preoperative and postoperative laboratory values and the rate of development of hypocalcemia of the patients in both groups were compared. Results: 104 patients were included in the study. While clinical hypocalcemia developed in 11 patients (10.6%), biochemical hypocalcemia developed in 35 patients (33.7%). When we lowered the limit value for hypocalcemia to 8 mg/dl, biochemical hypocalcemia developed in 5 patients (4.8%). Among the groups; No statistically significant difference was found between the incidence of clinical hypocalcemia and biochemical hypocalcemia (p>0.05). Biochemical hypocalcemia was found to be higher in Group 2 when the cut-off value was accepted as 8 mg/dl compared to Group 1 (p=0.0022; p0.05) Conclusion: As a result of our study It is thought that hypocalcemia developing in the early postoperative period is primarily due to surgical trauma/unintentional removal of the parathyroid glands. We found that preoperative vitamin D replacement did not prevent the development of hypocalcemia in the early postoperative period.