A postmodern approach to gender roles, stereotypes, and woman's identity quest in tracy chevalier's falling angels and john fowles' the collector
Tracy chevalier'in falling angels ve john fowles'un the collector romanlarında stereotipik cinsiyet rollerine ve kadının kimlik arayışına postmodern bir yaklaşım
  1. Tez No: 805965
  2. Yazar: SERDAR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tracy Chevalier'in Falling Angles ve John Fowles'un The Collector adlı romanları, çoklu anlatımları ve belirsiz sonlarıyla postmodern eserler olarak öne çıkmaktadır. Bu iki çalışmanın, kahramanlarının kişisel yaşamlarında karşılaştıkları zorlukları ortaya koyması ve gerçeğin kişiden kişiye değişen doğasını göstermesi de çok önemlidir. Bu bağlamda romanlardaki kadın karakterlerin kimlik arayışları üzerinde durulacak ve toplumsal cinsiyet rollerinin bu arayışları nasıl etkilediği incelenecektir. Ayrıca tez, karakterlerin sosyal koşullarındaki benzerlik ve farklılıklara dikkat çekerek mücadelelerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca iki romanın geçtiği mekânlar birbirinin kronolojik devamı niteliğinde olduğu için Kitty'nin 1900'lerin başındaki kadın hakları mücadelesinin Miranda'nın 1960'lardaki kimlik arayışına yansıması incelecektir.
Özet (Çeviri)
Tracy Chevalier's Falling Angles and John Fowles' The Collector stand out as postmodern works, with their multiple narrations and ambiguous endings. It is also critical that the two novels reveal the challenges that their protagonists face in their personal lives and present the shifting nature of truth from person to person. In this context, this thesis focuses on the identity quests of the female characters in the novels and examines how social gender roles affect their search. In addition, it compares the struggles of the characters by drawing attention to the similarities and differences in their social conditions. Moreover, as the settings of the two novels are chronological continuations of each other, the reflection of Kitty's fight for women's rights at the beginning of the 1900s on Miranda's identity quest in the 1960s is analysed.