Türkiye ve Azerbaycan'da ortaokul sosyal bilgiler ve eş içerikli derslerin program bağlamında karşılaştırılması
Comparison of secondary school social studies and co-content courses in Turkey and Azerbaijan within the context of the program
  1. Tez No: 805978
  2. Yazar: GÜNAY KABAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye 2018 Sosyal Bilgiler Öğretim Programı ile Azerbaycan'da Sosyal Bilgiler kapsamında eş içerik derslerde okutulan Azerbaycan Tarihi, Dünya Tarihi, Coğrafya ve Hayat Bilgisi öğretim programlarının karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmada nitel yöntemlerden doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak, Türkiye Sosyal Bilgiler Öğretim Programı ile Azerbaycan bu programlara eş içerik öğretim programları ve öğretmen kılavuzları kullanılmıştır. Araştırmada yatay karşılaştırma tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; Her iki ülkenin sosyal bilgiler ve eş değer programlarında, değerler ve beceriler açısından benzerlikler göze çarparken, yetkinlikler bakımından farklılıklar olduğu belirlenmiştir. SBÖP ile Azerbaycan eş içerikli derslerin öğretim programları amaçlar açıdan da önemli benzerlikler göstermektedir. Azerbaycan HBÖP' de yer alan“zararlı alışkanlıklar ile mücadele”amacının, Türkiye SBÖP' de bir karşılığı bulunamamış ve farklılık oluşturduğu anlaşılmıştır. Programların süre açısından karşılaştırması sonucunda Azerbaycan'daki eş içerik derslerin, yoğunluk teşkil ettiği belirlenmiştir. Bu açıdan değerlendirildiği zaman, Türkiye'deki Sosyal Bilgiler ders saati ve süresi artırılabilir. Ayrıca öğretmen kılavuzu kitaplarının faydaları tartışılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to compare the Turkish 2018 Social Studies Curriculum and the Azerbaijan History, World History, Geography and Life Studies curriculum taught in Social Studies courses in Azerbaijan. In this study, the document analysis method, one of the qualitative methods, was used. As the data collection tool of the research, Turkey Social Studies Curriculum and Azerbaijan equivalent content curriculums and teacher guides were used. The data were analyzed by content analysis technique. As a result of the research; In the social studies and co-content programs of both countries, it was determined that while there were similarities in terms of values and skills, there were differences in terms of competencies. The Social Studies Curriculum and the curriculum of Azerbaijani equivalent courses show significant similarities in terms of purposes. The aim of“fighting harmful habits”in the Azerbaijan Life Studies Curriculum could not be found in the Turkish Social Studies Curriculum and it was understood that it created a difference. As a result of the comparison of the programs in terms of duration, it was determined that the equivalent content courses in Azerbaijan constitute intensity. When evaluated from this point of view, the Social Studies course hours and duration in Turkey can be increased