Harmanlanmış öğrenme yaklaşımıyla verilen basınç yaralanmasını önleme eğitiminin yoğun bakım hemşirelerinin bakım davranışlarına etkisi
The effect of pressure injury prevention training given with blended learning approach on care behavi̇ors of intensive care nurses
  1. Tez No: 805979
  2. Yazar: EBRU KIRANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Araştırma, mobil öğrenme aracı kullanılarak, harmanlanmış öğrenme yaklaşımıyla verilen basınç yaralanmasını önleme eğitiminin, yoğun bakım hemşirelerinin bilgi ve bakım davranışlarına etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada eş zamanlı (paralel) karma yöntem tasarımı kullanılmıştır. Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada; odak grup görüşmeleri ve bilgi testi ile ihtiyaç analizi yapılmış, ikinci aşamada; eğitim programı hazırlanmış, uygulanmış, bilgi ve bakım davranışlarına etkisi değerlendirilmiştir. Araştırma bir üniversite hastanesinde yetişkin üçüncü düzey yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada odak grup görüşmelerine sekiz, bilgi testine 60 hemşire katılmıştır. Araştırmanın deneysel çalışma grubunu girişim (n:30) ve kontrol grubu (n:30) olmak üzere toplam 60 hemşire oluşturmuştur. Basınç yaralanmasını önleme eğitimi kontrol grubuna geleneksel yaklaşımla, girişim grubuna mobil öğrenme aracı kullanılarak, harmanlanmış öğrenme yaklaşımıyla verilmiştir. Araştırma verileri; Hemşire Bilgi Formu, Basınç Ülseri Önlemede Bilgi Değerlendirme Aracı, Basınç Yaralanması Önleme Bakım Davranışları Yeterliği Değerlendirme Aracı, Eğitim Programını Değerlendirme Formu, Eğitim Programı Öncesi ve Sonrası Yarı Yapılandırılmış Girişim ve Kontrol Grubu Görüşme Formu, Mobil Öğrenme Aracı Değerlendirme Formu kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizinde, frekans ve aritmetik ortalama, standart sapma, ki-kare, bağımsız gruplar t-testi, bağımlı gruplar t-testi, basit doğrusal regresyon analizi, Kruskal-Wallis H testi, Mann-Whitney U testi ve Pearson korelasyon analizi yöntemleri ve nitel verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to examine the effect of pressure injury prevention training given with a blended learning approach on the care behaviors of intensive care nurses. Simultaneous (parallel) mixed method design was used in the research. The research was carried out in two stages. In the first stage; Needs analysis was made with focus group interviews and knowledge testing. In the second stage; The training program was prepared and implemented, and its effects on knowledge and care behaviors were evaluated. The research was carried out with nurses working in adult tertiary intensive care units in a university hospital. Eight nurses participated in the focus group interviews and 60 nurses participated in the knowledge test. Experimental study group of the research consisted of 60 nurses, including the experimental (n:30) and control group (n:30). Pressure injury prevention training was given to the control group with a traditional approach and to the experimental group with a blended learning approach. Research data; Nurse Information Form, Information Evaluation Tool in Pressure Ulcer Prevention, Pressure Injury Prevention Efficiency Evaluation Form, Training Program Evaluation Form, Semi-structured Experiment and Control Group Interview Form before and after the Training Program, Mobile Learning Tool Evaluation Form. In the analysis of the quantitative data obtained, frequency and arithmetic mean, standard deviation, chi-square, independent groups t-test, dependent groups t-test, simple linear regression analysis, Kruskal-Wallis H test, Mann-Whitney U test and Pearson correlation analysis methods and descriptive analysis method were used in the analysis of qualitative data.