Yüksek riskli olan ve olmayan gebelerde belirsizliğe tahammülsüzlüğün algılanan stres, psikolojik sağlamlık, psikolojik kırılganlık ve annelik algısına etkisi
The effect of intolerance of uncertainty on perceived stress, psychological resilience, psychological vulnerability and perception of motherhood in high-risk and non-high-risk pregnants
- Tez No: 805984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ALAN DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma ile yüksek riskli olan ve olmayan gebelerin belirsizliğe tahammülsüzlüğün algılanan stres, psikolojik sağlamlık, psikolojik kırılganlık ve annelik algısı üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma vaka-kontrol ve ilişki arayıcı türde olup Ağustos-Aralık 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışma verileri 2. ve 3. trimestirdeki 550 yüksek riskli gebe ve 550 yüksek riskli olmayan gebe olmak üzere toplam 1100 gebeden toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ-10), Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ), Psikolojik Kırılganlık Ölçeği (PKÖ) ve Gebelerin Kendilerini Algılama Ölçeği (GKAÖ) kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren nicel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student-t test kullanılmıştır. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında Pearson ki-kare test, Fisher-Freeman-Halton test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of intolerance of uncertainty on perceived stress, psychological resilience, psychological vulnerability, and perception of motherhood in high-risk and non-high-risk pregnant women. This is a case-control correlational study and data were collected between August and December 2022. Study data were collected from a total of 1100 pregnant women, 550 high-risk pregnant women and 550 non-high-risk pregnant women in the 2nd and 3rd trimesters. Intolerance of Uncertainty Scale (IUS), Perceived Stress Scale, Brief Psychological Resilience Scale (BPRS), Psychological Vulnerability Scale (PVS), and Pregnant Women's Self-Perception Scale (PWSPS) were used to collect the data. Student-t test was used for comparisons between two groups of normally distributed quantitative variables. Pearson chi-square test and Fisher-Freeman-Halton test were used to compare qualitative data.