Güreşçilerde yüksek şiddetli efor sonrası akupresür masajının anaerobik güç ve toparlanmaya etkisi
Effects of acupressure massage after high-intensity effort on anaerobic power and recovery in male wrestlers
  1. Tez No: 805985
  2. Yazar: METİN AKBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEKİN ERKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada, yüksek şiddetli egzersiz sonrasında aktif güreşçilere uygulanan akupresürün anaerobik performans, kan laktat düzeyi ve yorgunluk düzeyine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya yaşları 20,06 ± 3,98 yıl, boy uzunlukları 177,33 ± 7,04 cm, vücut ağırlıkları 80,44 ± 16,35 kg ve spor deneyimi 7,72 ± 3,69 yıl olan 18 aktif erkek güreşçi dahil edildi. Araştırmada çapraz tasarım kullanıldı ve tüm katılımcılar rastgele bir sıra ile ayrı günlerde tüm deney koşullarına dahil edildiler. Deney koşulları şunlardı: 1) Akupresür (AP), 2) Plasebo (P), 3) Kontrol (K). Her bir deney koşulunda katılımcılar bisiklet ergometresinde standart bir ısınma sonrasında 15 dk ara ile 2 kez Wingate anaerobik güç testine (WAnT 1 ve WAnT 2) alındı. Deney koşullarının her birinde katılımcıların başlangıç, WAnT 1 öncesi, WAnT 1 sonrası, WAnT 1 sonrası 15 dk ve WAnT 2 sonrasında olmak üzere toplam 5 kez kalp atım sayısı (KAS), kan laktat düzeyi ve algıladıkları zorluk düzeyleri (AZD) ölçüldü. Ayrıca WAnT 1 ve WAnT 2 testlerinde ölçülen zirve güç, rölatif zirve güç, ortalama güç, rölatif ortalama güç, en düşük güç ve rölatif en düşük güç değerleri kaydedildi. WAnT 1 ve WAnT 2 testleri arasında 15 dk'lık bir toparlanma süresi uygulandı. Bu sürede AP koşulunda katılımcıların her iki alt uzvuna (alt ektremiteler) toplam 12 dk'lık bir akupresür uygulaması gerçekleştirildi. Akupresür dalak meridyeni (SP6), mide meridyeni (ST36) ve safra kesesi meridyeni (GB37) boyunca uzanan 3 akupresür noktasına uygulandı. Akupresür bası noktaları dijital bir akupuntur dedektörü ile tespit edildi. PL koşulunda, WAnT 1 sonrasında katılımcılar dalak meridyeni (SP), mide meridyeni (ST) ve safra kesesi meridyeni (GB) boyunca uzanan ve akupresür noktası olmayan 6 noktaya 12 dk'lık sahte bir akupresür uygulamasına maruz bırakıldı. Bu noktaların akupresör bası noktası olmadığı dijital akupunktur detektörü ile belirlendi. Kontrol (K) grubu ise WAnT 1 sonrasında 15 dk boyunca hareketsiz bir şekilde dinlendirildi. Verilerin analizinde normal dağılım gösteren değişkenler için gruplar ve ölçüm etkisinin incelenmesinde Karışık gruplar (Karma Desenli) ANOVA uygulandı. Normal dağılım göstermeyen değişkenler için bağımsız grupların karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi, tekrarlı ölçümlerin karşılaştırılmasında Friedman testi ve bağımlı grupların ikili karşılaştırılmasında Wilcoxon testi kullanıldı. Veri analizi sonuçlarına göre KAS'ın deney sürecindeki tüm ölçümlerinin gruplar arasında anlamlı farklılık göstermediğini işaret etti (p>0,05). Tekrarlı ölçüm sonuçlarına göre WAnT 1 sonrası KAS, WAnT 1 Sonrası 15dk KAS'dan anlamlı düzeyde daha yüksek (Z=-3,726; p=0,000) iken WAnT 2 sonrası KAS'dan istatistiksel olarak farklı değildi (Z=-1,918; p=0,055). WAnT 2 sonrası KAS ise WAnT 1 sonrası 15dk KAS'dan anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu (Z=-3,724; p=0,000). Pleaso koşulunda; Wingate 1 Sonrası KAS ortalaması Wingate 1 Sonrası 15dk KAS'dan daha yüksek (Z=-3,623; p=0,000) iken Wingate 2 Sonrası KAS'dan daha düşüktü (Z=-3,096; p=0,000). Wingate 2 sonrası KAS ise Wingate 1 sonrası 15dk KAS'dan anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu (Z=-3,622; p=0,000). Kontrol koşulunda; WAnT 1 Sonrası KAS ortalaması WAnT 1 Sonrası 15dk KAS'dan daha yüksek (Z=-3,724; p=0,000) iken WAnT 2 Sonrası KAS'dan daha düşüktü (Z=-3,724; p=0,001). WAnT 2 sonrası KAS ise WAnT 1 sonrası 15dk KAS'dan anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu (Z=-3,359; p=0,000). Kan laktat düzeyi için grup ana etkisi (F(2,48)=2,603; p>0,05; ηp2=0,098) ve Zaman x Grup etkileşimi (F(8,192)=0,885; p>0,05; ηp2=0,036) istatistiksel olarak anlamlı değildi ancak zaman ana etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulundu (F(4,48)=499,930; p0,05; ηp2=0,001) ve Zaman x Grup etkileşimi (F(8,196)=0,860; p>0,05; ηp2=0,020) anlamsız bulundu ancak zaman ana etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi (F(4,196)=185,832; p0,05). Aktif güreşçilerde yüksek şiddetli yüklenmeden (Wingate anaerobik güç testi) sonrasında SP6, ST36 ve GB37 aku noktalarına uygulanan akupresürün 15 dk'lık toparlanma sonrasında KAS, kan laktat ve AZD ile anaerobik gücün toparlanmasına etki olmadığı tespit edildi. Her iki alt uzuvda yer alan SP6, ST36 ve GB37 noktalarına 6'şar dk (toplam 12 dk) uygulanan akupresürün KAS, kan laktat, AZD ve anaerobik gücün kısa süreli toparlanmasında etkili bir bir yöntem olmadığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of acupressure after high-intensity exercise on anaerobic performance, blood lactate level and fatigue level in wrestlers. Eighteen active male wrestlers with an age of 20.06 ± 3.98 years, a height of 177.33 ± 7.04 cm, a body weight of 80.44 ± 16.35 kg and a sports experience of 7.72 ± 3.69 years were included in the study. . The study used a crossover design and all participants were included in all experimental conditions on separate days randomly. The experimental conditions were: 1) Acupressure (AP), 2) Placebo (PL), 3) Control (C). In each experimental condition, the participants took the Wingate anaerobic power test (WAnT 1 and WAnT 2) 2 times with a 15-minute interval after a standard warm-up on the bicycle ergometer. In each of the experimental conditions, the heart rate (HR), blood lactate level and perceived difficulty level (RPE) of the participants were measured 5 times in total, including at baseline, before WAnT 1, after WAnT 1, 15 minutes after WAnT 1 and after WAnT 2. In addition, peak power, relative peak power, average power, relative average power, minimum power and relative minimum power values measured in WAnT 1 and WAnT 2 tests were recorded. A recovery time of 15 minutes was applied between the WAnT 1 and WAnT 2 tests. During this period, acupressure was applied to both lower limbs of the participants in the AP condition for a total of 12 minutes. Acupressure was applied to 3 acupressure points along the spleen meridian (SP6), stomach meridian (ST36) and gallbladder meridian (GB37). Acupressure pressure points were detected with a digital acupuncture detector. In the PL condition, after WAnT 1, participants were subjected to a 12-minute sham acupressure application to 6 points along the spleen meridian (SP), stomach meridian (ST), and gallbladder meridian (GB) without acupressure points. It was determined by digital acupuncture detector that these points were not acupressor pressure points. The control (C) group, on the other hand, was rested motionless for 15 minutes after WAnT 1. Mixed groups ANOVA was applied to analyze the groups and measurement effect for the normally distributed variables in the analysis of the data. For non-normally distributed variables, Kruskal Wallis H test was used for comparison of independent groups, Friedman test for comparison of repeated measurements, and Wilcoxon test for pairwise comparison of dependent groups. According to the data analysis results, it was pointed out that all measurements of HR during the experimental period did not differ significantly between the groups (p>0.05). According to repeated measurement results, HR after WAnT 1 was significantly higher than 15 min HR after WAnT 1 (Z=-3.726; p=0.000) but was not statistically different from HR after WAnT 2 (Z=-1.918; p=0.055). ). HR after WAnT 2 was significantly higher than 15 min after WAnT 1 (Z=-3.724; p=0.000). In PL condition; The HR after WAnt 1 was higher than the 15min after WAnT 1 (Z=-3.623; p=0.000) while it was lower than the HR after WAnT 2 (Z=-3.096; p=0.000). HR after WAnT 2 was found to be significantly higher than 15 min after WAnT 1 (Z=-3.622; p=0.000). In the control condition; The HR after WAnT 1 was higher than the HR of 15-min after WAnT 1 (Z=-3.724; p=0.000) while it was lower than HR after WAnT 2 (Z=-3.724; p=0.001). HR after WAnT 2 was significantly higher than 15 min after WAnT 1 (Z=-3.359; p=0.000). Group main effect for blood lactate level (F(2.48)=2.603; p>0.05; ηp2=0.098) and Time x Group interaction (F(8.192)=0.885; p>0.05; ηp2=0.036) it was not statistically significant, but the main effect of time was found to be statistically significant (F(4.48)=499.930; p0.05; ηp2=0.001) and Time x Group interaction (F(8.196)=0.860; p>0.05; ηp2=0.020) were found to be insignificant for RPE. However, the main effect of time was found to be statistically significant (F(4.196)=185,832; p0.05). It was determined that acupressure applied to SP6, ST36 and GB37 acu points after high-intensity loading (Wingate anaerobic power test) in active wrestlers did not affect the recovery of HR, blood lactate and RPE and anaerobic power after 15 minutes of recovery. It is thought that acupressure applied for 6 minutes (12 minutes in total) to SP6, ST36 and GB37 points on both lower extremties is not an effective method for short-term recovery of HR, blood lactate, RPE and anaerobic power.