16-18 yaş futbolcularda direnç bandı antrenmanlarının bazı futbol teknik becerilerine etkisi
The effect of resistance band training on some football technical skills in football players aged 16-18
- Tez No: 806029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmada, 16-18 yaş futbolcularda direnç bandı antrenmanlarının teknik beceriler üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 20 erkek gönüllü amatör futbol oyuncusu dahil edilmiştir. Katılımcılar rastgele olarak 2 eşit gruba ayrılmıştır. Yaş ortalaması 16,60±1,75 yıl, boy uzunluğu ortalaması 175,30±6,75 cm, vücut ağırlığı ortalaması 68,56±10,59 kg ve spor deneyimi ortalaması 5,60±1,57 yıl olan 10 futbolcu kontrol grubunu oluşturmuştur. Deney grubunu ise yaş ortalaması 16,40±1,07 yıl, boy uzunluğu ortalaması 175,50±3,02 cm, vücut ağırlığı ortalaması 64,14±6,46 kg ve spor deneyimi ortalaması 5,60±1,07 yıl olan 10 futbolcu oluşturmuştur. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu model uygulanmıştır. Deney ve kontrol grupları 8 hafta boyunca düzenli futbol antrenmanlarını sürdürmüşlerdir. Buna ek olarak deney gurubu 8 haftalık direnç bandı antrenman programını uygulamıştır. Futbolcuların teknik becerilerini tespit etmek için top sürme testi, pas verme testi, şut atma testi ve şut hızı testi yapılmıştır. Verilerin analizinde bağımlı ve bağımsız örneklemler için t-testleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları incelendiğinde, deney grubuna ilişkin teknik beceri testlerinin tamamının ön test–son test değerlerinde istatiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Deney ve kontrol grubuna ait ön testlerin karşılaştırılmasında tüm değerlerde istatistiksel yönden anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Deney ve kontrol grubuna ait son testlerin karşılaştırılmasında; pas isabeti, şut isabeti, top sürme ve non-dominant ayak şut hızı değerlerinde istatiksel yönden anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilirken (p0,05). Sonuç olarak; 8 haftalık direnç bandı kullanılarak uygulanan antrenman programının genç futbolcuların teknik becerilerinde gelişim sağladığı, en fazla gelişimin ise şut isabetinde olduğu düşünülmektedir. Futbola özgü teknik becerilerin gelişimine yönelik olarak hazırlanan antrenman programlarına direnç bandı egzersizlerinin eklenilmesinin yararlı olabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to scrutinize the effect of resistance band training on technical skills in football players aged 16-18. 20 male volunteer amateur football players were included in the study. The participants were randomly divided into two equal groups. 10 football players whose average age was 16,60±1,75 years, average height was 175,30±6,75 cm, average body weight was 68,56±10.59 kg, and average sports experience was 5,60±1,57 years constituted the control group. The experimental group was formed by 10 players whose average age was 16,40±1,07 years, average height was 175,50±3,02 cm, average body weight was 64,14±6,46 kg, and average sports experience was 5,60±1,07 years. The pretest-posttest control group model was used in the research. Experimental and control groups continued their regular football training for eight weeks. In addition, the experimental group applied an eight-week resistance band training program. In order to determine the technical skills of the football players, the dribbling test, the passing test, the shooting test, and the shooting speed test were conducted. T-tests for dependent and independent samples were used in the analysis of the data. When the findings of the study were examined, it was determined that a statistically significant difference was present in the pretest-posttest values of all the technical skill tests of the experimental group (p0.05). No statistically significant difference was found in all values in the comparison of the pretests of the experimental and control groups (p>0.05). In the comparison of the posttests of the experimental and control groups, while it was determined that there was a statistically significant difference in passing accuracy, shooting accuracy, dribbling, and non-dominant foot shooting speed values (p0, 05). In conclusion, it is thought that the training program applied using an eight-week resistance band provides improvement in the technical skills of young football players and that the most improvement was in shooting accuracy. It was concluded that it would be beneficial to incorporate resistance band exercises to the training programs prepared for the development of football-specific technical skills.