Genç futbolcularda farklı direnç antrenmanı metotlarının izokinetik kas kuvvetine etkisi
The effect of different resistance training methods on isokinetic muscle strength in young football players
  1. Tez No: 922895
  2. Yazar: İBRAHİM ÖGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç futbolcularda farklı direnç antrenmanı metotlarının izokinetik kas kuvvetine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 18 ile 20 yaş aralığında aktif futbol oynayan 16 erkek futbolcu gönüllü olarak katıldı. Denekler deney grubu (n:8) ve kontrol grubu (n:8) olarak randomize bir şekilde iki farklı gruba ayrıldı. Deney grubuna 6 hafta boyunca haftada üç gün Bosu antrenmanları (Squad, lunge, lateral jump ve sumo squad jump) ve TRX antrenmanları (Squad jump, suspended lunge, hamstring curl ve side lunge) uygulandı. Her iki grup normal futbol antrenmanlarına devam etti. TRX ve Bosu antrenmanları başlamadan önce ve antrenmanlar bittikten sonra deneklerin izokinetik kas kuvvet değerleri ölçüldü. Deneklerin dominant bacak izokinetik kas kuvvetlerini belirlemek için izokinetik dinamometre (CSMI Cybex Humac Norm, ABD) kullanıldı. İzokinetik kas kuvvet ölçümleri 60°/s ve 180°/s açısal hız aralığında, 10 tekrar ve 45 saniyelik dinlenme aralıklarıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya katılan denek sayısı G-Power 3.1 programı kullanılarak belirlendi ve çalışmada elde edilen bulguların istatistiksel analizleri için SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Bulguların normal dağılıp dağılmadıkları Shapiro-Wilk Testi kullanılarak belirlendi. Grup içi kıyaslama için Paired Samples T Testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of different resistance training methods on isokinetic muscle strength in young football players. A total of 16 male football players between the ages of 18 and 20 who actively play football participated in the study as volunteers. The subjects were randomly divided into two different groups as the experimental group (n:8) and the control group (n:8). The experimental group received Bosu training (squad, lunge, lateral jump and sumo squad jump) and TRX training (squad jump, suspended lunge, hamstring curl and side lunge) three days a week for 6 weeks. Both groups continued their normal football training. The isokinetic muscle strength values of the subjects were measured before the TRX and Bosu training began and after the training ended. An isokinetic dynamometer (CSMI Cybex Humac Norm, USA) was used to determine the dominant leg isokinetic muscle strength of the subjects. Isokinetic muscle strength measurements were performed in the angular velocity range of 60°/s and 180°/s, with 10 repetitions and 45 seconds of rest. The number of subjects participating in the study was determined using the G-Power 3.1 program and the SPSS 22.0 package program was used for statistical analysis of the findings obtained in the study. The Shapiro-Wilk Test was used to determine whether the findings were normally distributed. Paired Samples T Test was used for intra-group comparisons.