Amatör futbolcularda trifazik antrenmanın motorik özelliklerin gelişimine etkisi
The effect of triphasic training on the development of motoric features in amateur football players
  1. Tez No: 806030
  2. Yazar: FATİH KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED FATİH BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, amatör erkek futbolcularda 12 haftalık trifazik antrenmanların geleneksel kuvvet antrenmanlarına göre bazı motor becerilerin gelişim düzeylerine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmaya herhangi bir sağlık sorunu ve sakatlığı olmayan 26 erkek amatör futbolcu (Yaş: 17,52 yıl, Boy: 174,69 cm, Kilo: 68,56 kg) gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan futbolcular basit rastgele örneklem tekniğine göre iki gruba ayırılmıştır. 15 futbolcu Trifazik Antrenman Grubunu (TAG), 11 futbolcu Geleneksel Antrenman Grubunu (GAG) oluşturmuştur. TAG grubuna haftada 3 gün futbol teknik-taktik antrenmanı sonrasında trifazik antrenman uygulanmıştır. GAG grubuna ise haftada 3 gün futbol teknik-taktik antrenmanı sonrasında geleneksel kuvvet antrenmanı uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanıldı. Normallik testinde verilerin çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmıştır. Normal dağılım gösteren verilerin analizinde bağımlı örneklemler t-testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine the effect of 12-week triphasic training on the development levels of some motor skills in amateur male football players compared to traditional strength training. 26 male amateur football players (Age: 17.52 years, Height: 174.69 cm, Weight: 68.56 kg) without any health problems or injuries voluntarily participated in the study. The football players participating in the study were divided into two groups according to the simple random sampling technique. 15 players formed the Triphasic Training Group (TAG), and 11 players formed the Traditional Training Group (GAG). Triphasic training was applied to the TAG group after football technical-tactical training 3 days a week. In the GAG group, traditional strength training was applied after football technical-tactical training 3 days a week. SPSS package program was used in the analysis of the data. In the normality test, the skewness and kurtosis values of the data were checked. Dependent samples t-test was used in the analysis of normally distributed data.