The mark of actuality in Kant's critique of pure reason
Kant'ın saf aklın eleştirisi kitabında aktüalitenin belirtisi
- Tez No: 806079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇIRAKMAN, DR. JAMES GRİFFİTH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Kant'ın“varolmak gerçek bir yüklem değildir”tezi ve bu tezin örtük anlamları incelenerek Kant felsefesinde“varolmak”ın ne olduğu araştırılacaktır. Çalışmanın temel amacı şunları göstermektir: (i)“varolmak”bir“ortaya koyuş”tur; (ii)“varolmak”ya da“aktüalite”hem genel anlamda aktüalite olarak hem de aktüel olan bir şey olarak anlaşılabilir; (iii) olanak ile aktüalite arasındaki önceleme ilişkisinin anlaşılması öznellik ile nesnellik arasındaki ilişkinin yeterince anlaşılmasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
This study attempts to address the question of what existence is in the Kantian framework not only by analyzing Kant's negative thesis that existence is not a real predicate but also by explicating the hidden implications of this thesis. The three main goals of the study are to show (i) that existence is positing, (ii) that“existence”or“actuality”can be understood both in the sense of“what is actual”as well as in the sense of“actuality in general,”and (iii) that a sufficient understanding of the priority relation between possibility and actuality depends on a sufficient understanding of the relation between subjectivity and objectivity.