Sınıf öğretmenlerinin özyeterlik algıları ve motivasyon düzeyleri
Perceptions of class teachers' self-efficiency and motivation levels
- Tez No: 806088
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma; sınıf öğretmenlerinin özyeterlik algıları ve motivasyon düzeylerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini, Van ili merkez ilçelerinde (Tuşba, İpekyolu ve Edremit) görev yapan kadrolu sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Sınıf öğretmenlerinin özyeterlik algılarını ölçmek için Köse (2007) tarafından geliştirilen ''Öğretmen Özyeterlik Algısı Ölçeği'' ve sınıf öğretmenlerinin motivasyon düzeylerini ölçmek için ise Öztürk ve Uzunkol (2013) tarafından geliştirilen ''İlkokul Öğretmeni Motivasyon Ölçeği '' kullanılmıştır. Veri toplama araçlarının uygulanması sonucunda değerlendirmeye alınan veriler uygun istatistiksel yöntemler ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde normallik testi, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi Anova, Tukey ve korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, sınıf öğretmenlerinin özyeterlik algılarının cinsiyet, medeni durum ve kıdem yılı değişkenlerine göre farklılaşmadığı fakat yaş değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı sonucuna varılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin motivasyon düzeylerinin cinsiyet, yaş ve kıdem yılı değişkenlerine göre farklılaştığı fakat medeni durum ve öğrenim durumu değişkenlerine göre farklılaşmadığı belirlenmiştir. Motivasyon ölçeğinin meslekten kaçınma alt boyutunda, kıdem yılı 1-5 yıl arası olan öğretmenlerin kıdem yılı 11-15 yıl arası olan öğretmenlere göre, motivasyon düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Öğretmen özyeterlik algılarıyla motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için pearson correlation analizi yapılmıştır. Bu sonuca göre, değişkenler arasındaki ilişkinin pozitif (olumlu) olduğu tespit edilmiştir. Öğretmen özyeterlik alt boyutları ile motivasyon alt boyutları arasındaki yordama düzeyini belirlemek amacıyla basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara dayanarak sınıf öğretmenlerinin özyeterlik algısı değişkeninin öğretmen motivasyon değişkenini yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research; The aim of this study is to determine the self-efficacy perceptions and motivation levels of classroom teachers. The universe of the research consists of permanent classroom teachers working in the central districts of Van (Tuşba, İpekyolu and Edremit). The“Teacher Self-Efficacy Scale”developed by Köse (2007) was used to measure the self-efficacy perceptions of classroom teachers, and the“Primary School Teacher Motivation Scale”developed by Öztürk and Uzunkol (2013) to measure the motivation levels of classroom teachers. As a result of the application of data collection tools, the data evaluated were analyzed with appropriate statistical methods. Normality test, independent sample t-test, one-way analysis of variance, Anova, Tukey and correlation tests were used in the analysis of the data. According to the findings of the study, it was concluded that the self-efficacy perceptions of the classroom teachers did not differ according to the variables of gender, marital status and seniority, but differed significantly according to the age variable. It was determined that the motivation levels of the classroom teachers differed according to the variables of gender, age and seniority, but did not differ according to the variables of marital status and educational status. In the sub-dimension of the motivation scale, it was determined that the motivation levels of the teachers with 1-5 years of seniority were higher than the teachers with 11-15 years of seniority. Pearson correlation analysis was conducted to determine the relationship between teacher self-efficacy perceptions and motivation levels. According to this result, it was determined that the relationship between the variables was positive (positive). Simple linear regression analysis was performed to determine the level of prediction between teacher self-efficacy sub-dimensions and motivation sub-dimensions. Based on the findings, it was determined that the self-efficacy perception variable of the classroom teachers predicted the teacher motivation variable.