Anne-baba çocuk yetiştirme tutumları ile mutluluk korkusu arasındaki ilişkide özgüvenin aracılık rolünün incelenmesi
Examination of the mediating role of self-esteem in the relationship between parents attitude and fear of happiness
- Tez No: 806093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÖHRE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, ergenlik dönemindeki bireylerde anne-baba çocuk yetiştirme tutumları ile mutluluk korkusu arasındaki ilişkide özgüvenin aracılık rolünün yapısal eşitlik modeli ile incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın katılımcılarını; 13-18 yaş aralığında bulunan, kolay örnekleme yoluyla ulaşılan ve gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden 603 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği, Özgüven Ölçeği, Mutluluk Korkusu Ölçeği ile Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 21 ve AMOS 22.0 programları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, anne-baba çocuk yetiştirme tutumlarının özgüvenle pozitif yönde ve mutluluk korkusu ile negatif yönde anlamlı ilişki gösterdiği bulunmuştur. Yine korelasyon sonuçları özgüven ile mutluluk korkusu arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmada değişkenler arasındaki ilişkilere dair oluşturulan model, yapısal eşitlik modeliyle test edilmiş ve kabul edilebilir uyum değerleri gösterdiği görülmüştür. Aracılık testinden elde edilen bulgulara göre, anne-baba çocuk yetiştirme tutumlarının özgüveni pozitif yönde, mutluluk korkusunu ise negatif yönde anlamlı olarak yordadığı tespit edilmiştir. Ayrıca özgüvenin de mutluluk korkusunu negatif yönde ve anlamlı olarak yordadığı saptanmıştır. Son olarak anne-baba çocuk yetiştirme tutumları ile mutluluk korkusu arasındaki ilişkide özgüvenin aracılık etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sonuçları ilgili alanyazın ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the mediating role of self-estem in the effect of parental attitudes towards happiness phobia in adolescents with a structural equation model. The participants of the research consist of 603 students aged 13-18, reached through easy sampling and voluntarily accepted to participate in the research. Child-rearing Attitudes Scale, Self-Confidence Scale, Fear of Happiness Scale and Personal Information Form were used to collect the research data. The data obtained in the research analyzed using SPSS 21 and AMOS 22.0 programs. According to the findings obtained from the study, it was found that parental child-rearing attitudes were positively related to self-confidence and negatively related to fear of happiness. Again, the correlation results revealed that there is a negative and significant relationship between self-esteem and fear of happiness. In the research, the model created about the relationships between the variables was tested with the structural equation model and it was seen that it showed acceptable fit values. According to the findings obtained from the mediation test, it was determined that parental attitudes predicted self-esteem positively and negatively predicted the fear of happiness. In addition, it was found that self-esteem predicted the fear of happiness negatively and significantly. Finally, it was concluded that self-esteem has a mediating effect on the relationship between parental attitudes and fear of happiness. The results of the research were discussed in the light of the relevant literature and suggestions were presented.