Normal vücut kitle indeksine sahip hiperprolaktinemili bireylerde trigliserid/hdl ölçümü ile metabolik sendrom riskinin değerlendirilmesi
Evaluation of metabolic syndrome risk by triglyceride/hdl measurement in hyperprolactinemic individuals with normal body mass index
  1. Tez No: 806144
  2. Yazar: ECE SEÇGİN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAPLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Prolaktin reprodüktif sistem, immün sistem, glukoz, yağ ve kemik metabolizmaları üzerinde çoğu tanımlanmış birçok işlevi bulunan peptid yapılı bir hormondur. Hiperprolaktineminin yağ oranında artış ile kilo alımı, insülin sekresyon ve direncinde artış, aterojenik lipidlerde artış, endotelyal disfonksiyon ve subklinik inflamasyon gibi sonuçlara neden olduğuna dair kanıtlar mevcuttur. Bu durumların başta metabolik sendrom ve kardiyovasküler hastalık olmak üzere birçok probleme zemin hazırladığı bilinmektedir. Bu çalışmada TG/HDL oranının 10 tabanında logaritması ile hesaplanan PAİ değeri aracılığıyla hiperprolaktineminin metabolik sendrom açısından riskinin değerlendirilmesi ve literatüre bu amaçla kullanılabilecek farklı bir parametre sunmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif ve tek merkezli bir çalışma olup 63 hiperprolaktinemi hastası ve 55 sağlıklı kontrol olmak üzere 118 birey ile yapılmıştır. Bireylerin rutin poliklinik kontrolleri sırasında kaydedilmiş anamnezleri, boy ile kilo ölçümleri ve yapılan tetkikleri geçmişe dönük incelendi. Kronik hastalıkları, ilaçları, boy, kilo, VKİ, glukoz, insülin, prolaktin, TSH, ALT, kreatinin, WBC, total kolesterol, LDL, HDL, TG değerleri kaydedildi, HOMA-IR ve PAİ değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Prolactin is a peptide hormone with many defined functions on the reproductive system, immune system, glucose, fat and bone metabolisms. There is evidence that hyperprolactinemia results in increased adiposity and weight gain, increased insulin secretion and resistance, increased atherogenic lipids, endothelial dysfunction, and subclinical inflammation. These conditions are known to prepare the ground for many problems, especially metabolic syndrome and cardiovascular disease. In this study, it is aimed to evaluate the risk of hyperprolactinemia in terms of metabolic syndrome through the AIP value calculated by the base 10 logarithm of the TG/HDL ratio and to present a different parameter that can be used for this purpose in the literature. Materials and Methods: Our study was a retrospective and single-center study with 118 subjects, including 63 hyperprolactinemia patients and 55 healthy controls. Individuals' medical histories, height and weight measurements, and examinations performed during routine outpatient follow-up were reviewed retrospectively. Chronic diseases, medications, height, weight, BMI, glucose, insulin, prolactin, TSH, ALT, creatinine, WBC, total cholesterol, LDL, HDL, TG values were recorded, HOMA-IR and AIP values were calculated.