Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran hastaların osteoporoz kırık riski ile osteoporoz bilgi düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evalution of the relationship between osteoporosis fracture risk and osteoporosis knowledge level of patients applied to Family Medicine Clinics of Ankara Training and Research Hospital
  1. Tez No: 806196
  2. Yazar: ELİF TORTAMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Dünyada ve ülkemizde son yıllarda osteoporoz prevalansında artış gözlenmektedir. Osteoporoza bağlı kırıklar ve bu kırıklarla artan morbidite, mortalite ve ekonomik kayıplar sebebiyle önlenebilir bir hastalık olan osteoporoz halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Osteoporoz ile ilgili risk faktörlerini tespit edip, risk grubundaki kişileri belirlenmelidir. Özellikle riskli grup osteoporozun komplikasyonlarından korunmak için eğitilir ve osteoporozun erken tanı sonrasında da erken tedavi alması sağlanırsa osteoporozun neden olduğu kayıplar azaltılabilir. Bu çalışmada osteoporoz kırık riski ile osteoporoz bilgi düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01.01.2023-01.04.2023 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Poliklinikleri'ne başvuran ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 50-90 yaş arası 250 kişi dahil edildi yapıldı. Araştırmacı tarafından hastanın sosyodemografik özellikleri, sigara ve alkol kullanımı, kronik hastalıkları, kullandığı ilaçlar, minör travmayla kırık öyküsünün olup olmadığı, steroid kullanımı, ailede kalça kırığı varlığı, daha önce kemik yoğunluk ölçümü yaptırıp yaptırmadığı, kadınlar için menarş ve menopoz yaşı, kahve ve süt ürünleri tüketim sıklığı, egzersiz yapma sıklığı ile ilgili sorular soran anket formu ve Osteoporoz Bilgi Testi (OBT) uygulandı. Araştırma boyunca toplanan veriler, IBM SPSS 26.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 26.0) programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: There has been an increase in the prevalence of osteoporosis worldwide and in our country in recent years. Osteoporosis, which is a preventable disease due to fractures, associated with osteoporosis and the increased morbidity, mortality and economic losses caused by these fractures, has become a public health problem. It is necessary to identify the risk factors related to osteoporosis and identify individuals in the risk group. Especially the risk group should be educated to protect against the complications of osteoporosis and if early treatment is provided after early diagnosis of osteoporosis, the losses caused by osteoporosis can be reduced. The aim of this study was to evaluate the relationship between osteoporotic fracture risk and osteoporosis knowledge level. Materials and Methods: A total of 250 individuals between the ages of 50-90 who applied to Family Medicine Polyclinics of Ankara Training and Research Hospital between 01.01.2023 and 01.04.2023 and volunteered to participate in the study were included. The researcher applied a questionnaire form asking about the sociodemographic characteristics of the patient, cigarette and alcohol use, chronic diseases, medications, history of fracture with minor trauma, steroid use, presence of hip fracture in the family, previous bone density measurement, age of menarche and menopause for women, frequency of coffee and dairy product consumption, frequency of exercise and the Osteoporosis Knowledge Test (OKT). The data collected during the study were analyzed using IBM SPSS 26.0 (Statistical Package for Social Sciences, version 26.0) program. A p value of