Aile hekimliği polikliniğine başvuran hipertansiyon hastalarının hastalıkları ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge, attitudes and behaviors of patients with hypertension who referred to family medicine polyclinic
  1. Tez No: 501537
  2. Yazar: EMİNE SÜER
  3. Danışmanlar: UZMAN İSMAİL KASIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, hipertansiyon hastalarının; hastalıkları ile ilgili bilgi düzeyleri, ilaç uyumları, yaşam tarzı değişiklikleri, tuz tüketim alışkanlıkları ve tuz hakkındaki bilgi düzeylerini ölçmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel, tanımlayıcı çalışmadır. Çalışmamıza Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran, antihipertansif ilaç kullanan, 18 yaş üstü hipertansiyon hastaları dâhil edilmiştir. Araştırmacılar tarafından hazırlanmış olan çalışmaya özgü anket soruları, yüz yüze görüşmeler sırasında hastalar tarafından doldurulmuştur. Bulgular: Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu (%56,1), yaş ortalaması 58,8±10,7 olan 271 hasta incelenmiştir. Katılımcıların sistolik kan basıncı ortalama değeri 131,7±16,9 mmHg, diyastolik kan basıncı ortalama değeri 80,1±10,2 mmHg bulunmuştur. Hastaların %61,1'i hipertansiyon tanımını yapamamış ya da yanlış açıklamıştır. Çalışmaya katılanların %71,4'ü tedavinin ömür boyu süreceğini belirtmiştir. Yemek yapılırken tencereye tuz katanların oranı %79, masada tuz bulunduranların oranı %57,9 ve market alışverişlerinde gıdaların tuz içeriklerini kontrol etmeyenlerin oranı %54 olarak tespit edilmiştir. Hastaların ilaç uyum ve egzersiz alışkanlıkları oranları sırasıyla %78 ve %58,1 olarak bulunmuştur. Hipertansiyon bilgi düzeyi ile eğitim seviyesi ve kan basıncı kontrol oranları arasında ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to measure patients' level of knowledge about their hypertensive disease, salt and to evaluate their medication compliance, lifestyle changes and salt consumption habits. Materials and Methods: Our research is a cross-sectional, descriptive study. Our study has included hypertension patients over the age of 18 who are taking antihypertensive drugs and apply to the Ankara Numune Training and Research Hospital Family Medicine Policlinic. The study-specific questionnaire prepared by the researchers were completed by the patients during face-to-face interviews. Results: A total of 271 patients with a mean age of 58.8 ± 10.7 (the majority of whom were women 56,1%), were analyzed. The mean systolic blood pressure of the participants was 131.7 ± 16.9 mmHg and the mean diastolic blood pressure was 80.1 ± 10.2 mmHg. 61.1% of the patients were unable to explain the definition of hypertension. 71.4% of those participating in the study stated that the treatment will use for a lifetime. When cooking, 79% of the patients add salt to the meal, 57.9% of those have salt at the table, and 54% of those do not control the salt content of groceries at the grocery shopping. Drug compliance and physical activity rates of the patients is respectively 78% and 58,1%. There was no relationship between hypertension knowledge level and education level and blood pressure control rates.