Acil servise başvuran akut pankreatit tanılı hastalarda prognoz tahmininde sistemik immun inflamatuar indeksin değerliliği
Value of systematic immun inflamatory index in prognosis estimation of patients applied to emergency clinic with acute pancreatitis diagnosis
  1. Tez No: 806249
  2. Yazar: CEREN YASEMİN KOCATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç SII acilde bakılabilecek uygun maliyetli, kullanışlı ve tekrarlanabilir özellikleri olan bir parametredir. Biz de acil servislerde akut pankreatit tanısı alan hastalarının prognozunu ve mortalitesini tahmin etmede SII parametresinin değerliliğini araştırmayı hedeflemekteyiz. Materyal ve Metod Prospektif gözlemsel çalışma olarak tasarlanan çalışmamızda Bakırköy Dr.Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Erişkin Acil Servisine 10.12.2022–10.04.2023 tarihleri arasında başvuran 18 yaş ve üstü akut pankreatit tanısı alan 198 hastayı değerlendirdik. Akut pankreatit tanısı almış olan hastalar çalışmaya dahil edilerek yaş, cinsiyet, vital bulguları, kronik hastalıkları ve ilaç kullanım bilgileri belirlenerek olgu formuna kaydedildi. Araştırmacılar tarafından hastaların Body Mass Index (BMI)'i, Ranson, APACHE II, SIRS, BISAP, Imrıe skorlaması, Atlanta sınıflandırması, Modifiye BT şiddeti indeksi, SII skoru, HAPS, PANC-3 skoru, CTSI, Balthazar skoru değerlendirilip anamnez formundan olgu formuna kaydedildi. Hastaların acil serviste kalış süreleri, servis ya da yoğun bakım yatışları, hastane içi ve 30 günlük mortaliteleri, hastane kalış süreleri belirlenerek olgu formuna kayıt edildi. Bulgular Çalışmaya alınan vakaların 112'si (%56,6) kadın, 86'sı (%43,4)erkek idi. Vakaların 146'sı (%73,7) bilier pankreatit, 52'si (%26,3) non biliyer pankreatit olarak bulunan hastalar idi. Akut pankreatit tanısı alan hastalarımızın 184'ü (%92,9) hastanemizde yatarak takip tedavi edildi. Hastaların 9'u (%4,5) yoğun bakım ünitesine (YBÜ) yatırıldı. 198 hastamızın 6'sı (%3) hastane içinde ex oldu. 30 günlük mortalite açısından değerlendirilen hastalarımızın 7'sinin (%3,5) ex olduğu tespit edildi. Biliyer akut pankreatit ve non biliyer akut pankreatitte, sistolik kan basıncı p değeri 0,047; t değeri -1,998, GKS p değeri 0,025; t değeri -2,244 idi ve istatiksel olarak anlamlı fark saptandı. Çalışmamızda mortalitelerine göre korelasyon değerlendirildiğinde SII'in mortaliteyle korelasyonu olduğu saptanmış olup diğer travma skorlarıyla korelasyon saptanmamıştır. Pankreatit şiddeti ile korelasyon değerlendirildiğinde balthazar skoru, modifiye BT şiddet indeksi, SII ve CTSI ile korelasyonu olduğu saptanmıştır. Sonuç SII skorunun, şiddetli pankreatit hastalarını tahmin etmede etkili olduğu, mortaliteyle korele olduğu saptanmıştır. SII skorunun acil serviste kullanılmasının pankreatit şiddetini belirleme ve mortalite açısından kullanışlı olacağını ve acil servislerde kullanımı açısından önemli bir parametre olacağını kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Objective SII is a parameter that is a cost-effective, convenient and repeatable device that can be looked after in the emergency room. We also evaluated the prognosis and evaluation of patients diagnosed with acute pancreatitis in emergency services. We aim to investigate the value of the SII parameter in estimating the mortality rate. Material and Methods In our research which was planned as a prospective observational evaluation, we evaluated 198 patients who are 18 years old or above and diagnosed with acute pancreatitis presented to Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital between 10/12/2022 - 10/04/2023 Patients diagnosed with acute pancreatitis included in our research with their age, sex, vitals, chronical diseases and drug usage recorded in case report forms. Patients's Body Mass Index (BMI), Ranson, APACHE II, SIRS, BISAP, Imrıescore, Atlanta classification, Modified CT severity index, SII score, HAPS, PANC-3 score, CTSI, Balthazar score were evaluated by researchers from patients's history to case report forms. Patients's emergency clinic duration of stay,ICU or clinic admissions,In-stay or 30 day mortalities and duration of stay in hospital were recorded in case report forms. Results: 112 (%56,6) cases included in our research were women and 86 (%43,4) of cases were men.146 (%73,7) were biliary pancreatitis and 52 (%26,3) were non biliary pancreatitis. 184 (%92,9) patients were admitted to our hospitals clinics.9 (%4,5) of patients were admitted to ICU. 6 (%3) of our patients died during their hospital stay. When evaluated for 30-day mortality,7(%3,5) of our patients were exitus. When we compared biliary acute pancreatitis and non-biliary acute pancreatitis systolic blood pressure (p-score 0,047 and t-score -1,998) and GCS (p-score 0,025 and t-score -2,244) were found significant statistically. Correlated by mortality in our study; SII was found correlating with mortality whereas other trauma evaluation scores did not have correlation with mortality When evaluating pancreatitis severity Balthazar score, modified CT severity score, SII and CTSI were found statistically correlating. Conclusion It was found that the SII score was effective in predicting patients with severe pancreatitis, and correlated with mortality. We believe that using the SII score in the emergency department is practical for determining the severity of pancreatitis and mortality and it will be an important parameter for it's use in emergency services.