Kapalı spor salonlarındaki risk analizi ve değerlendirilmesi
Risk analysis and evaluation in indoor sports halls
  1. Tez No: 806270
  2. Yazar: ARMAN İNAN VELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN SAYDUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı kapalı spor salonlarını iş sağlığı ve güvenliği bakımından incelemektir. İş sağlığı ve güvenliği açısından risklerin değerlendirilmesi, alınan önlemlerin yeterli olup olmadığı için neler yapılabileceğinin belirlenmesidir. Seyirci, işçi ve teknik personel bulunduran kapalı spor salonunda risk analizi ve değerlendirmesini yapmak elzemdir. Bu amaçla risk oluşturabilecek tehlikeler fotoğraflanmış ve kaydedilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu tezde Gençlik ve Spor Merkezlerinde çalışan işçilerin, çalışanların ve ziyaretçilerin sağlığı ve güvenliğini etkileyecek tehlikeler Fin Kinney ve Matris methodu ile tespit edilerek risk analizleri karşılaştırılıp değerlendirilmiştir. Bulgular: Veriler incelendiğinde hidrofor basınçlı su tanklarının periyodik kontrollerin yapılmaması, istiflenmemesi ve özellikle basınç kaplarının emniyetli kullanım ömürlerini tamamlamış olmaları sebebiyle, tesisisin genelinde ise personellerin bulunduğu odalar ki ergonomik olmayan durumlar, acil durum uyarı levhalarının bulunmaması, yangın söndürme tüplerinin kullanım tarihlerinin geçmiş olması, yanlış yerlerde bulunmaları ve tüplerin uygun yerlere konulmaması çok yüksek risk kategorisinde olduğu görülmektedir. Sonuç: Olumsuz şartlar ve yetersiz kaynaklardan dolayı elde edilen bulgular sonucunda 12 tehlike çok yüksek risk, 18 tehlike yüksek risk, 18 tehlike önemli risk, 3 tehlike kesin risk kategorisinde olmak üzere toplam 51 risk tespit edilmiştir. Tespit edilen risklere karşı alınması önerilen risk kontrol önlemleri ile kapalı spor salonlarında iş sağlığı ve güvenliği kriterlerine uygun bir çalışma ortamı oluşturulması mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to examine the Indoor Sports Hall of the Provincial Directorate of Youth and Sports in terms of occupational health and safety. Evaluating the risks in terms of occupational health and safety is determining what can be done to determine whether the measures taken are sufficient or not. It is essential to make risk analysis and assessment in the indoor sports hall, which has spectators, workers and technical personnel. For this purpose, hazards that could pose a risk were photographed and recorded. Materials and Methods: In this thesis, hazards that will affect the health and safety of workers, employees and visitors working in youth sports centers were determined by the Fin Kinney method, and risk analyzes were compared and evaluated. Results: When the data is examined, due to the fact that the periodical controls of the pressure booster water tanks are not carried out, they are not stacked and especially the pressure vessels have completed their safe life, the non-ergonomic situations in the rooms belonging to the personnel throughout the facility, the absence of emergency warning signs, the expiration date of the fire extinguishers, their being in the wrong places, and It is seen that not placing the tubes in the appropriate places is in the very high risk category. Conclusion: As a result of the findings obtained due to unfavorable conditions and insufficient resources, a total of 51 risks were identified, 12 of which are in the very high risk category, 18 in the high risk category, 18 in the significant risk category, and 3 in the definite risk category. It will be possible to create a working environment suitable for occupational health and safety criteria in indoor sports halls with the proposed risk control measures against the identified risks.