İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin ikna edici konuşma becerilerinin geliştirilmesi
Improving fourth-grade elementary school students' persuasive speaking skills
  1. Tez No: 806280
  2. Yazar: ŞEYMA ÖZDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL DURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu araştırmada, araştırma kapsamında oluşturulan İkna Edici Konuşma Modeli'nin, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin ikna edici konuşma becerilerine olan etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması tercih edilmiştir. Araştırmanın katılımcıları 2022-2023 eğitim-öğretim yılında öğrenim görmekte olan dokuz ilkokul dördüncü sınıf öğrencisinden oluşmuştur. Araştırma kapsamında öğrencilerin uygulama öncesindeki konuşma performansları belirlenmiş, ardından hazırlanan programla ikna edici konuşma öğretimi gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin uygulama sonrası performanslarının belirlenmesi ve öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmelerin gerçekleştirilmesi ile tamamlanan araştırma süreci 12 hafta sürmüştür. Uygulamanın tüm aşamaları kamera ve ses kaydına alınmış, uygulama esnasında yaşananlar araştırmacı günlüğüne kaydedilmiştir. Son olarak öğrencilerle bire bir görüşme gerçekleştirilerek uygulama süreci tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri, öğrencilerin konuşma planlarının ve videolarının değerlendirildiği ikna edici konuşma rubriği, araştırmacı günlüğü, gözlem formu ve görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi benimsenmiş, Dedoose programı kullanılmıştır. Analiz sürecinde birinci alt probleme ilişkin veriler için öğrencilerin uygulama öncesi ve sonrasındaki performans ortalamaları sunulmuş, rubrikte yer alan boyutlar uygulama öncesi, uygulama sonrası ve uygulama süreci çerçevesinde açıklanmıştır. Araştırmanın ikinci alt problemine ilişkin verilerde ise tematik kodlama yapılmış, öğrenci görüşleri şekiller ve doğrudan alıntılarla sunulmuştur. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin ikna edici konuşma becerilerinde gelişim olduğu gözlemlenmiştir. Öğrencilerin, uygulama öncesi ve uygulama sonrasındaki performansları karşılaştırıldığında tespit edilen gelişimden hareketle İkna Edici Konuşma Modeli'nin, ikna edici konuşma becerilerinin gelişiminde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Uygulama sürecinde öğrencilerin, modeli öğrenme ve kullanma konusunda istekli oldukları kaydedilmiştir. Bununla birlikte gözlemler ve öğrenci ürünlerinden hareketle gerekçelendirme, konuyu derinleştirme ve ses kullanımı gibi konularda zaman zaman zorluk yaşasalar da gelişim kaydettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan görüşmelerden hareketle öğrencilerin, gelişimlerinin farkında oldukları, modelin aşamalarına ilişkin olumlu görüşlere sahip oldukları, yapılan etkinliklerin günlük yaşamlarına katkı sağladığı gibi gelecekteki yaşamlarında da faydalı olacağını düşündükleri ve gerçekleştirilen uygulamaları derslerinde kullanma konusunda istekli oldukları sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of the Persuasive Speaking Model created within the scope of the research on the persuasive speaking skills of primary school fourth-grade students. Case study, one of the qualitative research designs, was employed in the study. The participants of the study consisted of nine fourth-grade elementary school students studying in the 2022-2023 school year. Within the scope of the research, students' speaking performances before the implementation were determined, and then persuasive speaking was taught with the prepared program. The research process, which was completed by determining the post-implementation performances of the students and conducting semi-structured interviews with the students, lasted 12 weeks. All stages of the implementation were recorded on camera and audio recordings, and what happened during the implementation was recorded in the researcher's diary. Finally, the implementation process was completed by conducting one-on-one interviews with the students. The data of the study were collected through the persuasive speaking rubric in which students' speech plans and videos were evaluated, the researcher's diary, observation form, and interview form. The content analysis method was adopted in data analysis and Dedoose program was used. In the analysis process, for the data related to the first sub-problem, the performance averages of the students before and after the application were presented, and the dimensions in the rubric were explained within the framework of pre-application, post-application and application process. In the data related to the second sub-problem of the study, thematic coding was made and student opinions were presented with figures and direct quotations. As a result of the study, it was observed that students' persuasive speaking skills improved. When the students' performances before and after the application were compared, it was concluded that the Persuasive Speaking Model was effective in the development of persuasive speaking skills. During the implementation process, it was noted that the students were eager to learn and use the model. However, based on the observations and student products, it was concluded that although they had difficulties from time to time in issues such as justification, deepening the subject and using voice, they made progress. Based on the interviews, it was concluded that the students were aware of their development, had positive opinions about the stages of the model, thought that the activities contributed to their daily lives and would be useful in their future lives, and were willing to use the practices in their lessons.