Effect of antidiabetic drug metformin on gene expression profile in Schizosaccharomyces pombe
Antidiyabetik ilaç metforminin Schizosaccharomyces pombe'de gen anlatım profili üzerine etkisi
- Tez No: 806313
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Genetik, Biochemistry, Biology, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kalori kısıtlaması, birçok model organizmada yaşam süresini uzatmak için en sık kullanılan deneysel müdahale olsa da, artan veriler, aşırı glukozun çeşitli organizmalarda yaşam süresini kısaltma olasılığına işaret etmektedir. Glukozun yaşlanmayı geciktirici etkisinin moleküler temelini tam olarak kavramak için glukoz erişilebilirliğine bağlı genetik ilişkileri, moleküler tepkileri ve gen anlatım modellerini belirlemek hala çok önemlidir. Bu çalışmada, %3 ve %5 glukoz içeren üç farklı Sentetik Dekstroz ortamında kültüre alınan mid-log fazındaki Schizosaccharomyces pombe hücrelerinin gen anlatım profillerini değerlendirmek amacıyla RNA dizileme tekniği kullanılmıştır. Ortaya çıkan bulgular aşır glukoz varlığının, çeşitli hücresel fonksiyonlar ve yaşlanma arasındaki ilişkiyi aydınlatmaktadır. En çok etkilenen genler, katalitik aktivite, ATP'ye bağlı aktivite ve büyümeyle ilişkili genlerdir.
Özet (Çeviri)
Even though calorie constraint is the most frequently utilized experimental intrusion to lengthen longevity in many model organisms, mounting data points to the possibility that excessive glucose shortens the life span in a variety of organisms. It is still crucial to identify genetic relationships, molecular responses and gene expression patterns dependent on glucose accessibility to completely comprehend the molecular basis of the pro-aging impact of glucose. Here, we used the RNA sequencing technique to evaluate the gene expression profiles in Schizosaccharomyces pombe mid-log-phase cells cultured on three distinct Synthetic Dextrose mediums with 3%, and 5% glucose. Our findings elucidate the association between excessive glucose, various cellular functions, and aging. The most affected genes are catalytic activity, ATP-dependent activity, and growth..