Sağlık çalışanlarının aşılara ilişkin tutumları ve etkileyen faktörler
Attitudes of healthcare professionals regarding vaccines and affecting factors
  1. Tez No: 806327
  2. Yazar: RÜVEYDA DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN ÇALBAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tanımlayıcı ve kesitsel türde olan bu araştırma Kocaeli ilinin bir ilçe devlet hastanesinde Mart 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın evrenini hastanede çalışan doktor, hemşire ve ebe (N=363) oluşturdu. Çalışma 287 kişi ile tamamlandı. Veriler yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak“Veri Toplama Formu”ve“ Aşıya İlişkin Tutumlar Ölçeği”ile toplandı. Veri toplama formu; soyodemografik veri toplama formu ve çalışanların aşıya ilişkin düşünceleri, davranışları ve etkileyen faktörleri belirleme formu olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Verilerin analizinde Shapiro Wilk, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Spearman korelasyonu testleri kullanıldı. Sağlık çalışanlarının %17,1'i erkek, %82,9'u kadın ve %73,5'inin çocuk sahibi olduğu belirlendi. Çocuk sahibi olan katılımcıların %99,5'inin çocuklarının aşılarını yaptırdığı tespit edildi. Katılımcıların %58,2'sinin çocuğuna COVID-19 aşısı yaptırmayı düşündükleri saptandı. Sağlık çalışanlarının %22,6'sının aşılama hakkında olumsuz düşüncelerinin bulunduğu, %0,7'sinin ise aşıyı gerekli bulmadıkları belirlendi.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted in a district state hospital of Kocaeli between March 2022 and February 2023. The universe of the study consisted of doctors, nurses and midwives (N=363) working in the hospital. The study was completed with 287 people. The data were collected using the face-to-face interview technique with the“Data Collection Form”and the“Attitudes towards Vaccination Scale”. Data collection form; It consists of two parts: a sociodemographic data collection form and a form for determining the thoughts, behaviors and influencing factors of the employees regarding the vaccine. Shapiro Wilk, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Spearman correlation tests were used in the analysis of the data. It was determined that 17.1% of the health workers were men, 82.9% were women, and 73.5% had children. It was determined that 99.5% of the participants who had children had their children vaccinated. It was determined that 58.2% of the participants thought to have their child vaccinated against COVID-19. It was determined that 22.6% of the healthcare professionals had negative thoughts about vaccination, and 0.7% did not find the vaccine necessary.