Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin Covid-19 pandemisindeki uzaktan eğitim sürecine yönelik bakış açılarının incelenmesi
Sports sciences faculty of students' perspective on the distance education process in the Covid-19 pandemic
- Tez No: 806333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS SİNAN BİRİCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Çalışmada katılımcıların Covid-19 pandemisinde uygulanan uzaktan eğitim sürecine yönelik bakış açılarının farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma grubunu Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi 2021-2022 bahar yarıyılında eğitim gören lisans öğrencileri, örneklem grubunu ise bu gruptan basit rastgele yöntemle seçilen 285 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerin uzaktan eğitim sürecine yönelik algılarını ortaya koymak amacıyla, uzaktan eğitime yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Arslan (2021) tarafından geliştirilen ölçek; uzaktan eğitimde üniversitenin sunduğu imkanlardan memnuniyet, uzaktan eğitimde öğretim üyelerine yönelik tutum, online sınavlara yönelik tutum, uzaktan eğitimde iletişim ve erişim, uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitimin kıyaslanması olmak üzere 5 alt boyut ve 21 maddeden oluşmaktadır. Elde edilen verilerin Statistical Package for Social Sicience veri tabanına aktarılması aracılığıyla normal dağılım gösterip göstermediğine bakılmış, normal dağılım göstermesi sebebiyle parametrik testlerin uygulanması tercih edilmiştir. İki değişkenin yer aldığı sorularda T Testi, ikiden fazla değişkenin yer aldığı sorularda Anova testi uygulanarak bulgulara ulaşılmıştır. Bulgular: Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin cinsiyet, yaş, sınıf ve uzaktan eğitime erişmekte kullanılan aygıt değişkenine göre uzaktan eğitime yönelik tutumlarında anlamlı bir farklılık bulunamazken, online sınavlara yönelik tutum ve öğretim üyelerine yönelik tutum alt boyutlarında bölümler arası karşılaştırmaya göre anlamlı farklılıklara rastlanmıştır. Ayrıca ölçek genel puanına göre uzaktan eğitim sürecini köyde geçiren öğrencilerin, büyükşehirde geçiren öğrencilere oranla anlamlı düzeyde olumsuz tutum sergiledikleri ortaya çıkmıştır. Sonuç: Cinsiyet, yaş, sınıf ve uzaktan eğitime erişmekte kullanılan aygıt değişkeninin öğrencilerin uzaktan eğitime yönelik algılarında değişikliğe neden olmadığı ve genel olarak spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin uzaktan eğitim sürecinden memnun olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to examine the perspectives of the participants on the distance education process applied in the Covid-19 pandemic in terms of different variables. Method: The research group consists of undergraduate students studying at Atatürk University Faculty of Sports Sciences in the spring semester of 2021-2022, and the sample group consists of 285 students selected by simple random method from this group. In order to reveal the perceptions of the students towards the distance education process, the attitude scale towards distance education was used.The attitude scale towards distance education, which was presented during the Covid-19 pandemic, was developed by Rahim Arslan in 2021. The scale consists of 5 sub-dimensions and 21 items. The obtained data were analyzed with a statistical program. First, the normality test of the data was performed. Parametric tests were applied as the data showed normal distribution. The results were obtained by applying the T Test for questions involving two variables, and the Anova test for questions involving more than two variables. Findings: There is no significant difference in the attitudes of the Faculty of Sport Sciences students towards distance education according to gender, age, class and the device used to access distance education. In addition, according to the overall score of the scale, it was revealed that the students who spent the distance education process in the village displayed a significantly negative attitude compared to the students who spent the distance education in the metropolitan city. Conclusion: Gender, age, class and the device used to access distance education did not cause any change in students' perceptions of distance education. Faculty of sports sciences students are satisfied with the distance education process.