Atletizm ve mücadele sporu yapan 7-11 yaş grubu çocuklarda ayak bası örüntüsü ile postür arasındaki ilintinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between pattern of foot pressure and posture in children aged 7-11 playing athletics and combat sports
- Tez No: 806354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL DENİZ DURU, PROF. DR. MEHMET ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı atletizm ve mücadele sporu yapan çocuklarda postür ve ayak basış tipi arasındaki ilişkinin derin öğrenme teknikleri ile ortaya konulmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 7-11 yaş aralığında atletizm veya mücadele spor branşlarından birini en az bir yıldır düzenli olarak sürdüren 80 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların statik pedobarografik ölçümleri ile 3D postür ölçümleri alınmış, ayak basış tipleri ve postüral sınıfları belirlenmiştir. Ardından derin öğrenmeye tabi tutulacak eğitim kümeleri oluşturulmuştur. Katılımcıların ayak basış tipinden postüral sınıfını tahmin edecek derin öğrenme modelleri baş, omuz, kalça ve diz için ayrı ayrı oluşturulmuştur. Verilerin istatistiksel analizinde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Örneklem T-Testi, Pearson Ki Kare ve Monte Carlo Ki-Kare testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to reveal the relationship between posture and foot-pressing type in children doing athletics and combat sports with deep learning techniques. Material and Methods: Eighty participants who have been continuing one of the athletics or combat sports branches, were included in the study. Foot pressure types and postural classes of participant were determined. Deep learning models to predict the postural class of the participants from the foot pressure types. Descriptive statistics, Independent Sample T-Test, Pearson, and Monte Carlo Chi-Square tests were used in the statistical analysis of the data.