Borsa İstanbul (BIST)'da bilişim endeksinde yer alan şirketlerin finansal performansının MABAC yöntemi ile analizi
Analysing the financial performance of the companies in the Borsa Istanbul (BIST) information technology index with the MABAC method
  1. Tez No: 806413
  2. Yazar: ZÜHAL DEMİR PALANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ülke ekonomilerinin ve işletmelerin kalkınmasında ve rekabet gücü elde edebilmesinde bilişim sektörü önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle bilişim sektörünün performansının iyi analiz edilmesi, eksik ve zayıf yönlerinin iyi belirlenip sektörün finansal performansının yükseltilmesi aynı zamanda ülke ekonomisinin de performansının yükselmesinin anahtarı konumundadır. Bu çalışmada 2019-2021 yılları arasında Borsa İstanbul'a kayıtlı bilişim sektörü şirketlerinin finansal performansının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda BİST'e kayıtlı 22 bilişim işletmesinin verilerinden elde edilen 13 finansal oran kriter olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu kriterler Entropi yöntemiyle ağırlıklandırıldıktan sonra MABAC yöntemiyle şirketlerin performans analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda en yüksek finansal performansa sahip şirket Link Bilgisayar Sistemleri Yazılımı ve Donanımı Sanayi ve Ticaret A.Ş. (LINK) olurken en kötü finansal performansa sahip şirket Smart Dönüşüm Teknoloji A.Ş. (SMART) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The IT sector plays an important role in the development and competitiveness of national economies and enterprises. For this reason, analysing the performance of the IT sector well, determining its deficiencies and weaknesses well and increasing the financial performance of the sector is also the key to increasing the performance of the country's economy. In this study, it is aimed to evaluate the financial performance of IT sector companies registered in Borsa Istanbul between 2019-2021. For this purpose, 13 financial ratios obtained from the data of 22 IT companies registered in BIST were determined as criteria. After these criteria were weighted by Entropy method, the performance ranking of the companies was made by MABAC method. As a result of the ranking, the company with the highest financial performance is Link Bilgisayar Sistemleri Yazılımı ve Donanımı Sanayi ve Ticaret A.Ş. (LINK), while the company with the worst financial performance is Smart Transformation Technology Inc. (SMART).