A secure 5G data communication protocol based novel ai technique
  1. Tez No: 806423
  2. Yazar: AHMED NAIF HADI ALJBOURI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnternet ve iletişim teknolojisinin gelişmesiyle birlikte akıllı telefon sayısı arttı. İnternete bağlanabilen cihazlar her geçen gün artmaktadır. Bu cihazlarda yok bilgisayarların ve sunucuların sahip olduğu aynı güvenlik mekanizmaları. Günümüzde 5G ağları farklı kritik ortam türlerini izlemek için giderek daha popüler hale geliyor. Vadesi dolmuş Çok sayıda 5G cihazı için, bu ağların ve cihazların güvenliği önemli bir konudur. kaygı. Bu çalışmada, tespit etmek için yeni yöntem tabanlı makine öğrenme teknikleri sunulmuştur. 5G veri iletişim ortamlarında saldırılar. Önerilen yöntem birleştirildi saldırıları tespit etmek için denetimsiz ve denetimli teknikler. Veriler ilk önce kullanılarak analiz edildi Üst düzey özelliklerin çıkarıldığı Boltzmann makineleri. Ardından, çıkarılan özellikler kablolunayıklanan özellikleri normal ve anormal sınıflara sınıflandıran AdaBoost'a.
Özet (Çeviri)
With the development of the Internet and communication technology, the number of smart devices that can connect to the Internet is increasing day by day. These devices do not have the same security mechanisms that computers and servers have. Today, 5G networks are becoming increasingly popular for monitoring different types of critical environments. Due to the large number of 5G devices, the security of these networks and devices is an important concern. In this study, new method-based machine learning techniques presented to detect attacks in the 5G data communication environments. The proposed method combined unsupervised and supervised techniques to detect attacks. The data first analyzed using Boltzmann machines which high level features extracted. Then, the extracted features wired to the AdaBoost that classify the extracted features to the normal and abnormal classes.