A generational study of the hasenan tribe from the tanzimat era to the first world war
Hasenan Aşireti: Tanzimat Dönemi'nden I. Dünya Savaşına jenerasyonel bir çalışma
- Tez No: 806442
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR TOLGA CORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışma Tanzimat dönemi'nden I. Dünya Savaşı'na kadar olan dönemde Muş ve çevresinde bulunan Hasenan aşireti'nin yönetici ailesini incelemektedir. İki farklı jenerasyon üzerinden Osmanlı Devleti ile Hasenan liderliği arasındaki çatışma ve iş birliği üzerinden şekillenen dinamik ilişki ele alınmaktadır. Bahsedilen dönemler boyunca Hasenanlar üç farklı Osmanlı rejimi ile sosyal, ekonomik ve askeri ilişkiler geliştirdiler. Bu çalışma kendi öncüllerinin aksine Hamidiye rejimi'nin Kürt aşiretleri'nin aşiret yapısını altüst ederek doğu bölgelerinde güçlü bir politik aktör olmayı başardığını vurgulamaktadır. Böylece Hamidiye Aşiret Alayları kurulduktan sonra daha az güçlü olan aşiret ağaları aşiretin hiyerarşisi içerisinde daha üst düzey pozisyonlar elde etmeyi başardılar. Bu çalışma ayrıca Hamidiye Alayları'nın kurulmasıyla beraber, Kürt aşiretleri arasındaki rekabetin arttığını bunun da bölgede keyfi ve sistematik şiddete neden olduğunu savunmaktadır. Toprak ve mülk ele geçirmek için Kürt ağaları arasında cereyan eden rekabet Ermeni ve Kürt köylüsü üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip oldu. Bu nedenle de bölgede yaşayan köylüler daha önce görülmemiş bir şiddet ve yıkım yaşadılar. Son olarak, bu çalışma İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin (İTC) Hasenan aşiret ağalarını Hamidiye Dönemi'nin kalıntıları olarak görmesine rağmen Hasenan liderlerinin İttihat ve Terakki Rejimi'nin bölgedeki müttefiki olabilmeyi becerdiğini göstermektedir. Bu da Hasenan liderlerinin Osmanlı Devleti ile olan ilişkilerinde son derece pragmatist olabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the ruling family of the Hasenan tribe in the Muş region from the Tanzimat era to the outbreak of the First World War. I follow the dynamic relationship between the Ottoman state and Hasenan tribal leadership, built on both conflict and collaboration, over the course of two generations. The Hasenan developed social, economic, and military relations with three different Ottoman regimes over the period discussed. This study emphasizes that, unlike its predecessors, the Hamidian regime managed to become a strong political actor in the region by upending the tribal structure of Kurdish tribes, causing lesser chiefs to rise to higher positions within the tribal hierarchy following the establishment of the Hamidian regiments. This study further argues that with the establishment of the Hamidian regiments, internal rivalries between Kurdish tribes increased, causing arbitrary and systematic violence in the region. The competition between Kurdish chiefs to seize and acquire land and property had a devastating impact on Armenian and Kurdish peasants. In this way, peasants inhabiting in the region experienced an unprecedented level of violence and havoc. Lastly, this study demonstrates that although the Committee of Union and Progress (CUP) considered the Hasenan chiefs to be relicts of the Hamidian era, Hasenan leaders managed to ally with the CUP, illustrating that they could be extremely pragmatic in their relationship with the Ottoman state.