Cibuti tarımının coğrafi analizi
Geographical analysis of Djibouti's agriculture
  1. Tez No: 806473
  2. Yazar: AYANLEH AYEH DAHER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Ziraat, Geography, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Cibuti nüfusunun %70'i kentsel alanlarda yaşarken, geri kalan %30'luk kısmı ise kırsal alanlarda yaşamaktadır. Ülkede ekilebilir arazinin varlığının az olmasından kaynaklı olarak tarımsal faaliyetler daha çok hayvan otlatıcılığına dayanmaktadır. Kırsalda yaşayan toplulukların ekonomik ihtiyaçlarının ve hayvansal üretim miktarının iyileştirilmesi için suya erişim imkânlarının iyileştirilmesi temel önceliktir. Yeraltı su kaynakları yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu durumun avantaja dönüştürülmesi için yetkili birimlerin yüzey suyunu toplamaya daha fazla odaklanması gerekmektedir. Cibuti Cumhuriyeti Devleti'nin mevcut ekilebilir arazisinin yüz ölçümü %1'lik bir orana denk gelmektedir. Tarımsal faaliyetler için kullanılan bu alan yaklaşık 600 hektara denk gelmektedir. Bu sınırlı alanda üretim, ülke nüfusunun ihtiyaçlarının yalnızca %10'unu karşılayabilmektedir. Dolayısıyla Cibuti'nin tarımsal kaynakları sınırlıdır, başta coğrafi koşullar olmak üzere birçok engelleyici faktör bulunmaktadır. Tarım hem gıda güvenliği hem de devletin egemenliği için stratejik bir faaliyet olmasının yanı sıra bir istihdam ve zenginlik kaynağı durumundadır. Küresel ısınmadan dolayı meydana gelen iklim değişikliği ve kuraklıkların bu derece yoğunlaşması, küresel gıda ticaretini ve küresel gıda krizini etkilemektedir. Bu bağlamda Cibuti'nin de tarımını iyileştirmek ve gerçekleşebilecek olan küresel krizler için yiyecek depolamak amacıyla önlemler alması gerekmektedir. Halkının büyük çoğunluğu yoksul olan Cibuti'de muhtemel gıda krizleri için alınacak önlemlerin planlarının hızla yapılması gerekmektedir. Yeni bir salgının ne zaman patlak vereceği, bir sonraki savaşın ne zaman başlayacağı, yeni bir krizin ne zaman ortaya çıkacağı bilinmediğinden, gıda arzını artırmak için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. İnsan yaşamının sona ermesine neden olan kıtlık ve diğer felaketlerin önlenmesi hayati önem taşımaktadır, tarımın tüm yönleriyle gelişmesi bütün bu sorunların önlenmesinde kilit rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
About %70 of the population in Djibouti resides in urban areas, while the remaining %30 lives in rural areas. Due to limited arable land, agricultural activities in the country predominantly rely on livestock grazing. Improving access to water resources is a key priority for enhancing the economic needs and livestock production of rural communities. Groundwater sources are heavily utilized. Therefore authorities need to focus more on collecting surface water to transform this situation into an advantage. The current arable land in the Republic of Djibouti accounts for only one percent of its total land area. This area, which is used for agricultural activities, corresponds to about 600 hectares. In this limited area, production can meet only 10% of the needs of the country's population. Consequently, Djibouti faces constraints in its agricultural resources due to various inhibiting factors, primarily geographical conditions. Agriculture serves as a strategic activity for both food security and national sovereignty, as well as a source of employment and wealth. Climate change caused by global warming and this degree of intensification of droughts affect the global food trade and the global food crisis. In this context, Djibouti needs to take measures to improve its agriculture and establish food storage facilities to prepare for potential global crises. In Djibouti, where the majority of the population is affected by poverty, it is crucial to establish plans for potential food crises. Since the timing of a new outbreak, the onset of the next war, or the emergence of a new crisis is unknown, every necessary measure should be taken to enhance food supply. Preventing famines and other disasters that lead to the loss of human lives is of vital importance, and the comprehensive development of agriculture plays a key role in averting these problems.