Cyberloafing in Djibouti: An empirical study among teachers
Cibuti'de siber aylaklık: Öğretmenler üzerine ampirik bir çalışma
  1. Tez No: 773991
  2. Yazar: ASMA ADEN ALI ASMA ADEN ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU GÜĞERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Siber aylaklık, bir işyerinde mesai saatleri içinde internetin işle ilgili olmayan faaliyetler için kullanılmasıdır. Bu bağlamda, işle ilgili olmayan web sitelerine göz atmak, e-posta kullanmak, çevrimiçi oyun oynamak veya sosyal ağ sitelerinde etkileşimde bulunmak gibi aktiviteler siber aylaklık kapsamında değerlendirilmektedir. Çalışma saatleri boyunca, çalışanların iş ile ilgili görevleri yerine getirmeleri beklenmektedir. Ancak teknolojinin artan kullanımına bağlı olarak siber aylaklık tüm dünyada giderek yaygınlaşmakta ve artan bir tehdit haline gelmektedir. Siber aylaklık yapan birey, siber kaytarmacı olarak adlandırılırken, yapılan eylem ise siber aylaklık olarak tanımlanır. Bu tezin odak noktası siber aylaklıktır. Tezin temel amacı, öğretmenlerin siber aylaklık davranışlarının demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Veriler, Cibuti'deki çeşitli lise ve üniversitelerde görev yapan 264 öğretmen ve akademisyenden çevrimiçi bir anket formu aracılığıyla toplanmış ve toplanan veriler IBM SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, siber aylaklığın; yaş, medeni durum, deneyim, görev yapılan kurumun türü ve katılımcının kullandığı internetin türü değişkenlerine göre farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, kadın çalışanların siber aylaklıktan işe geçiş süresinin erkeklere göre daha yüksek olduğu bulgulanmıştır. Öte yandan, siber aylaklık davranışlarının; cinsiyet, statü ve internete erişim araçları açısından farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cyberloafing refers to the usage of the Internet at a workplace for purposes that are not associated with work during working hours. In this context, it may refer to activities such as browsing websites that are not related to work, using email, playing online games, or interacting on social networking sites. During the working hours, employees are expected to perform job-related tasks only. Nonetheless, due to the prevalent use of technology, cyberloafing is becoming widespread in the whole globe and shows itself as an increasing threat. In the context of cyberloafing, the employee is referred to as a cyberloafer, while the act is described as cyberloafing. The focus of this thesis is on cyberloafing. The main objective of this thesis is to determine whether cyberloafing behaviors of teachers differ in terms of demographic variables. The data were collected from 264 teachers and professors from various high schools and universities in Djibouti via an online survey form, and the gathered data were analyzed using IBM SPSS. Findings suggest that cyberloafing differs in terms of the variables such as age, marital status, experience, the type of the institution, type of Internet used in an institution. Additionally, it was found that females spend more time in switching from cyberloafing to work than males. On the other hand, no difference was found in cyberloafing behaviors in terms of gender, professional status, tools to access to the Internet.