الاختيارات الفقهية لأبي الخطاب الكَلْوَذاني( 510ه) من خلال كتاب الإنصاف( الطهارة والصَّلاة أنموذجاً )
Ebu'l-Hattâb'ın el-Kludani'ın (510H) el-İnsaf kitabı aracılığıyla fıkhî tercihleri (Temizlik ve namaz örneği)
  1. Tez No: 806477
  2. Yazar: GHALEB HAMDAN BADAWI BADAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YACOUB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Fıkıh, insanlara nasıl ibadet edeceklerini öğrettiği için ilim talep edenin öğrenmesi gereken en önemli ilimlerdendir. Araştırmacıyı bu konuyu incelemeye sevk eden en önemli saik budur. Gerek mukayeseli İslam hukuku gerekse de Hanbelî fıkhını araştıranların Ebu'l-Hattâb'ın tahâret ve namazla ilgili görüşlerine itibar etmeleri de bu konunun seçilmesinde etkili olmuştur. Ebu'l-Hattâb'ın tahâret ve namazla ilgili görüşleri tespit edilirken tümevarım, görüşlerle ilgili deliller tartışılırken analitik yöntem kullanılmıştır. Görüşler birbiriyle kıyaslanıp, günümüz için en uygun görüşü tercih ederken karşılaştırma yöntemine müracaat edilmiştir. Araştırmada ulaşılan neticelerden önemlileri şunlardır: Araştırmada elli iki başlık seçilmiş, bu başlıklar ilmi bir şekilde ele alınmış, başta Ebu'l-Hattâb olmak üzere konuyla ilgili görüşler sıralanmış, her görüşün dayandığı deliller açıklanmış, sonuçta da görüşlerden biri tercih edilmiştir. Ebu'l-Hattâb, serdettiği görüşlerden %36.54 inde Hanbelî mezhebinin görüşünü tercih etmişken; %63.46 sinde muhalif bir görüş benimsemiştir. Bu durum onun mezhebe körü körüne bağlanmadığını, bağımsız düşünebildiğini göstermektedir. Ebu'l-Hattâb'ın fıkhın ince konularını detaylı bir şekilde tartışması, onun mahareti ve fıkıh ilmindeki önderliğini göstermektedir. Hanbelîler onun görüşlerini önemsemiştir. Onun mezhebe muhalif görüşleri bile Hanbelî fıkıh kitaplarında yer almaktadır. Araştırmacı, Ebu'l-Hattâb'ın muamelât, ahkâm, aile hukuku, hadler ve ceza hukukuyla ilgili henüz araştırılmayan diğer görüşlerinin de araştırılmasını tavsiye etmektedir.
Özet (Çeviri)
Jurisprudence(Fiqh) is one of the most important sciences that a student of must learn, to worship GOD correctly, and that's one of the most important reasons that prompted the researcher to choose this subject, as well as the desire to acquaint researchers with comparative jurisprudence or Hanbali jurisprudence with the choices of Abi Al-Khattab in matters of purity and prayer, grouped in one chapter. The researcher followed the inductive approach in tracking the choices of Abi Al-Khattab in the books of Purity and Prayer, then the analytical approach in mentioning the evidence of sayings in the matter, then the comparative approach in comparing his choices with other sayings in the doctrine, and weighting between them by following some methods of contemporaries. The most important findings of the researcher are: The issues studied in this research has reached 52 issues, where it was studied according to a scientific method by mentioning the title of the issue، then presenting the sayings in it، including the choice of Abi Al-Khattab. Then he mentioned the evidence for each of them and concluded with weighting among the sayings mentioned in the matter. Imam Aba Al-Khattab agreed with the Hanbali jurisprudence with a percentage of 36.54%, while he disagreed with it by 63.46%, this indicates his intellectual independence and his distance from sectarian stagnation. Through the research, the accuracy of Abi Al-Khattab appeared in delving into the details of the jurisprudential branches, which proves his mastery in jurisprudence, as well as the care of the Hanbalis in his jurisprudential choices. There is hardly an issue in which a choice is made by Abu al-Khattab without his choice being cited in it, even if it was contrary to the most correct opinion in the school of Jurisprudence. At the last the study recommended studying other chapters in jurisprudence, which this research did not study, as well as in transactions, family provisions, hudud, felonies, and others.