Offshore wind farm site selection for aegean and mediterranean sea, Turkey
Ege Denizi ve Akdeniz'de (Türkiye) açık deniz rüzgar çiftliği için uygun alan seçimi
- Tez No: 806530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF OĞUZ, DOÇ. DR. NEJAN HUVAJ SARIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İnşaat Mühendisliği, Energy, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez, su derinliği, rüzgâr hızı, şebeke bağlantısı vb. gibi bir dizi kriter göz önünde bulundurularak açık deniz rüzgâr türbinleri için Ege Denizi ve Akdeniz'de uygun alan seçimine odaklanmıştır. Bundan önce, Avrupa'daki ve dünyadaki tüm açık deniz yüzer rüzgâr türbini kurulumları gözden geçirilmiş, açık deniz rüzgâr endüstrisinin teknoloji ve destekleyici unsurlar açısından mevcut durumu özetlenmiştir. Sonrasında, çeşitli kaynaklardan toplanan veriler kullanılarak potansiyel alanlar haritalanmış ve Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) programı kullanılarak bu potansiyel alanlar analiz edilmiştir. Tampon bölgeler ve kısıtlanmış bölgeler göz önüne alınarak potansiyel alanlar için bir dizi detaylı CBS analizi yapılmıştır. Sonrasında, potansiyel alanlar arasından en uygun alan seçimi yapılmıştır. Bu aşamadan sonra uygun alan için türbin yerleşimi yapılıp yaklaşık bir rüzgâr potansiyel hesabı yapılmıştır. Son olarak elektrik iletim şebekesi rotaları belirlenmiş, bu rotalara yerleştirilen elektrik iletim kabloları için uzunluk hesaplamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was focused on investigating potential sites in the Aegean and Mediterranean Sea for offshore wind turbines considering a number of criteria such as water depth, wind speed, grid connectivity, etc. Prior to that, all major floating offshore wind turbine installations in Europe and across the World were reviewed. The current status of the offshore wind industry in terms of technology and supporting mechanisms were summarized. Following this, potential sites were mapped using collected data from a wide range of sources and analyzed using the Geographical Information System (GIS) program. For potential sites, a detailed GIS analyses were carried out considering buffer zones and restricted areas. Among the potential sites, the most suitable sites were selected. Then, turbine layout was prepared for the most suitable sites, and potential of wind power plants was roughly estimated. Lastly, grid connection was prepared for the most suitable sites; then, onshore and offshore cable lengths were calculated.