Szász-Mirakyan operatörlerinin farklı bir tipinin inşası
A new family of Szász-Mirakyan operators
  1. Tez No: 806678
  2. Yazar: KAMAL NAJAFI GHAZIKANDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Matematiksel analizin en önemli konularından biri lineer pozitif operatörlerdir. Bu dalda yeni operatörlerin in¸sası ve temel özelliklerin ara¸stırılması da önemli bir yer bulmalktadır. Sunulan bu tezin asıl amacı çok yaygın olarak kullanılan Szász-Mirakyan tipli operatörlerin yeni bir sınıfının in¸sası ve temel özelliklerinin verilmesidir. Daha ayrıntılı ifade etmek gerekirse bu çalı¸smada birinci bölüm giri¸s kısmı için ayrılmı¸stır ve yakınsama teorisinin tarihde süreci hakkında bilgi verilmi¸stir. ˙Ikinci bölümde tezde kullanılan tanım ve teoremler verilmi¸stir. Üçüncü bölümde ise modifiye edilmi¸s Szász-Mirakyan operatörlerinden bahsedilmi¸stir ve yakla¸sım özellikleri ve hızı incelenmi¸stir.Son bölümde ise sonuç kısmı yer almı¸stır.
Özet (Çeviri)
One of the most recognized area in mathematical analysis is lineer positive operators. In this research area introducing a new operators and presenting their approximation properties are quite significant. In this work, a new family of Szász-Mirakyan type operators are presented and examined their approximation properties. In more detailed, in this thesis, the first chapter is reserved for the introduction and information about the historical process of convergence theory is given. In the second part, the definitions and theorems used in the thesis are given. In the third part, the modified Szász-Mirakyan operators are mentioned and the approximation properties and speed are examined. In the last part, the conclusion part is included.