1,4-dion bileşiklerinin çeşitli nükleofillerle reaksiyonlarından yeni bileşiklerin sentezi
The synthesis of new compounds from reactions of 1,4-dion compounds with various nucleophiles
  1. Tez No: 806685
  2. Yazar: FATİH ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ŞAHİNLER AYLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez çalışmasında p-kloranil (tetraklor-p-benzokinon) (1) bileşiğinden çıkarak 2,3,5-triklor-6-(3-(hidroksimetil)piperidin-1-il)siklohekza-2,5-dien-1,4-dion (3) ve 2,5-diklor-3,6-bis(3-(hidroksimetil)piperidin-1-il)siklohekza-2,5-dien-1,4-dion (4) türevleri elde edilmiştir. Daha sonra N,S- sübstitüe türevleri elde etmek amacıyla (3) bileşiği başlangıç maddesi olarak kullanılmış ve çeşitli alifatik ya da aromatik tiyollerle reaksiyonları Na2CO3'ün alkollü çözeltisinde kurulmuştur. Bu reaksiyonlardan da N,S-, N,S,S-, N,S,S,S-, S,S,S,S- sübstitüe türevler elde edilmiştir. Aynı şekilde p-kloranil (tetraklor-p-benzokinon) (1) bileşiği bir başka piperidin 5-kloro-1-(4-piperidil)-2-benzimidazolinon (21) ile reaksiyona sokularak N- sübstitüe 2,3,5-trikloro-6-(4-(5-kloro-2-okso-2,3-dihidro-1H-benzo[d]imidazol-1-il)piperidin-1-il) sikloheksa-2,5-dien-1,4-dion (22) bileşiği elde edilmiştir. Bu bileşik de yine başlangıç maddesi olarak kullanılmış ve N,S- türevleri elde edilmiştir. Reaksiyon karışımları kolon kromatagrafisi metodu ile saflaştırıldıktan sonra yapılarının aydınlatılması için spektroskopik metodlar (FTIR, MS, 1H-NMR, 13C-NMR) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, 2,3,5-trichloro-6-(3-(hydroxymethyl)piperidin-1-yl)cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (3) and 2,5-dichloro-3,6-bis(3-(hydroxymethyl)piperidin-1-yl)cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (4) were obtained from p-chloranil (tetrachlor-p-benzoquinone) (1). Then, the compound (3) was used as the starting material to obtain N,S- substituted derivatives and its reactions with various aliphatic or aromatic thiols were achieved in the ethanol solution of Na2CO3. N,S-, N,S,S-, N,S,S,S-, S,S,S,S- substituted derivatives were obtained from these reactions. Likewise, p-chloranyl (tetrachlor-p-benzoquinone) (1) compound is reacted with another piperidine 5-chloro-1-(4-piperidyl)-2-benzimidazolinone (21) and N-substituted 2,3,5-trichloro-6-(4-(5-chloro-2-oxo-2,3-dihydro-1H-benzo[d]imidazol-1-yl)piperidin-1-yl)cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (22) was obtained. This compound was also used as starting material and N,S- derivatives were obtained. After the reaction mixtures were purified by column chromatography method, spectroscopic methods (FTIR, MS, 1H-NMR, 13C-NMR) were used to elucidate their structures.