Femur diafiz kırıklarında kapalı intramedüller çivi uygulaması
Closed intramedullary nail application in femur diaphysis fractures
  1. Tez No: 806713
  2. Yazar: BEDRETTİN AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT BALİOĞLU, UZMAN MAHMUT KARLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Femur diafiz kırığının tedavisi konusunda tartışmalar halen devam ederken, görüş birliği olan tek nokta tedavi yöntemlerinin avantaj ve dezavantajları ile çok iyi bilinerek hastanın ve ailesinin beklentilerine göre bireyselleşmesi gereğidir. Yetişkin femur kırıklarının tedavisinde 'altın standart' olarak kabul edilecek yöntem kapalı intramedüller çivilemedir. SSK İstanbul Eğitim Hastanesi 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde 1997-1999 yılları arasında femur cisim kırığı nedeniyle 25 hastaya kapalı intramedüller çivi uyguladık. Hastalarımızın %64'ü erkek, %36'ı bayandı. Ortalama yaş 33.5, ortalama takip süresi 24.5 aydır. Etiyolojide rol oynayan en önemli faktör % 52 ile trafik kazaları olmaktadır. Winquist- Hansen sınıflamasına göre hastalarımızın %72'i tip1, %16'ı tip2, %4'ü tip3, %8'i ise tip4 tür. Hastalarımızın tamamı traksiyon masasında supine pozisyonda opere edilmişlerdir. Çivi tipi olarak %76 Orthofix intramedüller, %16 Russell Tailor, %4 Ünku tip, %4 ise ender tipi fleksibıl çivi kullanılmıştır. 14 hastamıza statik, 11 hastamıza ise dinamik kilitleme uyguladık. Ortalama ameliyat süresi 84.3 dakika, ortalama kan kaybımız 370 mlt, ortalama scopi süremiz ise 14.4 dakika olarak bulunmuştur.Tüm hastalarımızda oymalı teknik kullanılmıştır. Hastalarımız Thorosen ve arkadaşlarının yapmış olduğu değerlendirme kriterlerine göre incelenmiştir. Bu kriterlere göre; kırık hizalanması, ipsilateral diz hareket arkı,ağrı ve ödemin olup olmamasına göre mükemmel,iyi,zayıf ve kötü olarak sınıflandırılabilir. Kontrole gelen hastalarımızın tamamında tam kaynama görülmüş ve hastaların kalça ile diz fonksiyonlarının full olduğu klinik muayeneler ile görülmüştür. Kontrollere gelen 17 hastamızdan 14'ü çok iyi,1 hastamızda tuberositas bölgesindeki ağrıdan dolayı iyi, 1 hastamız postop 5 derecelik valgustan dolayı orta,1 hastamızda postop gelişen enfeksiyon nedeniyle kötü olarak değerlendirilmiştir. Sonuçta femur cisim kırıkları için en iyi, en modern yöntem kapalı intramedüller çivileme tekniğidir. Bunun dışında uygulanan eksternal fiksatörler, plak ile osteosentez gibi diğer cerrahi yöntemler intramedüller çivilemenin gölgesinde kalmışlardır.
Özet (Çeviri)
While discussions over the treatment of the femur diaphysis fractures still go on, the only concensus is about the fact that it is a must to individualize the treatment methods in accordance with the expectations of the patient and his /her family being aware of its advantage and disadvantages. Closed intramedullary nailing is regarded as the 'Golden standart' in the treatment of adult femur diaphysis. We applied closed intramedullary nailing technique on 25 patients due to femur object fracture in SSK İstanbul Training Hospital 1 st Orthopaedics and Traumatology clinic between the years 1997 and 1999. 64 percent of our patient were male and 36 of them were female. Their age on avarage is 33.5 and the duration of monitoring is 24.5 months on avarage. Traffic accidents is the major factor in etiology with 52 percent. According to the classification of Winquist - Hansen, 72 percent of our patients belong to type 1;16 percent belong to type 2;4 percent belong to type 3; 8 percent belong to type 4. All of the patients were oprerated on traction table in the supine position as for the type of nail, we used Orthofix intramedullary by %76,Russell Tailor by %16, Unku type 1 by %4, rare flexible nail by %4. We applied static look to 14 patients and dynamic to 11. The duration of operation is 84.3 minutes on avarage. Loss of blood is 370 mlt and scopy duration on avarage is estimated as 14.4 minutes . Reamered technique was applied on all of the patients. The patients were scrutinized in accordance with the evaluation criteria of Thorosen and his colleague. According to this criteria, the result can be classified as perfect ,good, poor and bad on account of fracture order, ipsilateral knee canal, pain and oedema.All patients were observed to have knit and they were revealed to have regained their hip and knee functions fully during clinic examinations. Coming to control; 14 patients out of 17 were estimated as very good; 1 as good because of pain tuberositas area,1 as fair because of post op 5 degree valgus and 1 as poor because of post op developing infection. As a result; the best and the most contemporary method for femur object fractures is closed intramedullary nailing technique. The other surgical methods such as external fixators,osteosynthesis with plate are much sursased by intramedullary nailing.