Aragon Kralı I. Jaime'nin İberya ve Batı Akdeniz politikası
The Iberian and Western Mediterranean policy of King James I of Aragon
- Tez No: 806714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUBİLAY ATİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Aragon Krallığı ilk olarak kontluk şeklinde ortaya çıkmış bir krallıktır. Bilindiği üzere Endülüs'te 711 yılından itibaren İslam orduları ile Vizigotlar arasında bir mücadele başladı. Bu mücadele sonrasında İslam orduları ülkenin güneyinden en kuzeyine kadar olan birçok yeri oldukça kolay ve hızlı bir şekilde ele geçirmeyi başardı. Ancak bazı yerler fetih dışında kaldı. Bu noktada fethedilemeyen yerlerde tampon bölgeler oluştu. Karolenjlerin de desteği ile tampon bölgelerde Aragon Kontluğu'nun temelleri atıldı. Aragon Kontluğu'nun Navarra Krallığı'na bağlanması ile artık Aragon Krallığı'nın oluşum süreci başlamış oldu. Zira Navarra Kralı III. Sancho Garces el Mayor'un ölmeden önce krallığını çocukları arasında paylaştırması ile oğlu I. Ramiro'nun önderliğinde Aragon toprakları artık krallık statüsüne geçmiş oldu. Bu çalışma, Aragon Krallığı'nın en önemli krallarından birisi olan Kral I. Jaime'nin İberya Yarımadası ve Batı Akdeniz politikalarını incelemeyi amaçlamaktadır. İberya ve Batı Akdeniz coğrafyasında stratejik bir konuma sahip olan Aragon Krallığı, I. Jaime döneminde önemli siyasi, ekonomik ve askeri değişimler yaşamıştır. İncelenen dönemde, I. Jaime'nin fetih politikaları, ittifaklar ve ticaret ilişkileri gibi konular ele alındı. Bu kapsamda tez, çeşitli tarihî kaynaklar ve belgelerin analizine dayanarak, I. Jaime'nin yönetim döneminin siyasi ve stratejik açıdan nasıl şekillendiğini ve Aragon Krallığı'nın İberya ve Batı Akdeniz politikasının temel unsurlarını ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Sonuç olarak bu çalışma, I. Jaime döneminde Aragon Krallığı'nın İberya ve Batı Akdeniz politikalarını kapsamlı bir şekilde araştırmakta ve nihayetinde bu politikaların bölgedeki etkisini anlamak için önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Kingdom of Aragon initially emerged as county before becoming a kingdom. As known, a struggle between the Islamic armies and the Visigoths began in 711 in the region of Al-Andalus. Following this struggle, the Islamic armies easily and rapidly managed to conquer many regions from the south to the north of the country. However, there were some areas that remained unconquered, leading to the formation of buffer zones. With the support of the Carolingians, the foundations of the Aragon County were laid in these buffer zones. The process of the Aragon Kingdom's formation began with the annexation of the Aragon County to the Kingdom of Navarre. After the Navarre King Sancho Garces III, before his death, divided his kingdom among his children, under the leadership of his son Ramiro I, the Aragon territories gained the status of a kingdom. This study aims to examine the Iberian Peninsula and Western Mediterranean policies of King James I, one of the most important kings of the Kingdom of Aragon. The Kingdom of Aragon, which had a strategic location in the Iberian Peninsula and the Western Mediterranean geography, underwent significant political, economic, and military changes during the reign of James I. The study focuses on James I's conquest policies, alliances, and trade relations during the examined period. In this context, relying on the analysis of various historical sources and documents, the thesis aims to reveal how the reign of James I was shaped politically and strategically, and to identify the key elements of the Aragon Kingdom's Iberian Peninsula and Western Mediterranean policy. In conclusion, this study extensively investigates the Iberian Peninsula and Western Mediterranean policies of the Kingdom of Aragon during the reign of James I, making a significant contribution to understanding the impact of these policies in the region.