E-ticaret kapsamında yiyecek içecek işletmelerine yönelik çevrim içi yorumların tüketici karmaşası üzerine etkisi
The effect of online reviews for food and beverage businesses on consumer confusion within the scope of e-commerce
- Tez No: 806724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tüketiciler genel olarak satın alma öncesi, satın alacakları ürün hakkında birçok kaynaktan araştırma yapmaktadırlar. İnternet platformları ise çevrim içi yorumlar aracılığı ile tüketicilere neredeyse aradıkları mal ve hizmetlerle ilgili her türlü bilgiyi sağlamaktadır. İnternet ve üretim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler sonucu çok sayıda ve çeşitte birbirine benzer ürünlerin varlığı, söz konusu ürünlerle ilgili çok sayıda bilgiye sanal olarak kolaylıkla ulaşılmasını sağlarken, zihinsel ve duygusal olarak tüketicilerin karar vermede zorlanmaları sonucu, benzerlik, belirsizlik ve fazla bilgiye maruz kalma şeklinde çeşitlilik gösteren tüketici karmaşasını ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada çevrim içi platformlarda yiyecek içecek işletmelerine yönelik yapılan çevrim içi yorumların tüketici karmaşası üzerindeki etkisini ortaya koymak amaçlanmaktadır. İlgili amaç çerçevesinde çalışma, Türkiye genelinde, yiyecek içecek işletmeleri odağında hangi işletmeden hizmet satın alacağına karar verme sürecinde çevrim içi platformları kullanan tüketicilerden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında yararlanılan veriler, olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemleri içinde yer alan yargısal örnekleme yöntemi ile belirlenen 468 tüketiciden anket yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırma kapsamında tanımlayıcı istatistikler, güvenilirlik analizleri ve açıklayıcı faktör analizi için SPSS 22 programından, doğrulayıcı faktör analizi ve yol analizleri (yapısal eşitlik modeli) için AMOS 20 programından yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, çevrim içi yorum bileşenlerinden kaynak güvenilirliğinin, tüketici karmaşasının tüm boyutları üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu saptanırken, bulgular çevrim içi yorum bileşenlerinden algılanan yorum sayısının da yine, benzerlik ve fazla bilgi karmaşasını anlamlı bir şekilde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Consumers generally do research from various sources about the product they will buy before purchasing. Internet platforms provide consumers with almost all kinds of information about the goods and services they are looking for through online comments. The existence of a large number and variety of similar products provides easy access to a large number of information about the products as a result of the developments in the internet and production technologies, it reveals consumer confusion, which varies in the form of similarity, ambiguity and overload confusion due to the mental and emotional difficulties of consumers in making decisions. In this study it is aimed to reveal the effect of online comments made on food and beverage businesses on consumer confusion at various online platforms. Within the framework of the relevant objective, the study consists of consumers who use online platforms throughout Turkey in the process of deciding which business to purchase services from, with the focus on food and beverage business. The data used in the scope of the study were obtained using the survey method from 468 consumers selected by the purposive sampling method from non-probability sampling methods. Within the scope of the research, SPSS 22 program was used for descriptive statistics, reliability analyses and explanatory factor analysis, AMOS 20 program was used for confirmatory factor analysis and path analysis (structural equation modeling). According to the results obtained, it was found that source credibility from online comment components has a significant effect on all dimensions of consumer confusion, while the findings show that perceived quantity of review from online comment components also significantly affects similarity and overload confusion.