Yaşlı gündüz sosyalleşme mekânlarının tasarım kriterleri açısından incelenmesi: Antalya ili örneği
Investigation of elderly daytime socializing spaces in terms of design criteria: The case of Antalya province
  1. Tez No: 806747
  2. Yazar: MAKBULE BERFİN BÜKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL KAYNAKCI ELİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüzde modern yaşamın ve tıp teknolojilerinin gelişmesinin en belirgin sonuçlarından biri de yaşam süresinin uzaması ve bunun sonucunda da yaşlı nüfusun artmasıdır. Yaşlı nüfusun artışıyla birlikte yaşlı, yaşlanma ve yaşlılık gibi kavramlar hayatımıza girmiştir. 65 yaş ve üzeri kesim yaşlı olarak tanımlanırken, yaşlanmanın bir süreç ve yaşlılığın ise bir dönemi ifade ettiği vurgulanmaktadır. Nüfusun yaşlanması durumuyla karşı karşıya kalan toplumlar ve yönetimler zamanla yaşlı nüfus için çeşitli sosyal politikalar ve bakım modelleri geliştirmeye başlamışlardır. Geliştirilen modeller doğrultusunda da bakım çoğu toplumda kurumsal ve evde bakım olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Kurumda veya evde bakıma ihtiyacı olmayan bağımsız yaşlı kesim için ise topluma yeniden katılımlarını teşvik etmek amacıyla belirli sosyalleşme alanları yaratılarak gündüz bakım veren kurum ve kuruluş modelleri geliştirilmiştir. Gündüz bakım veren bu kuruluşların sayısı ülkemizde de yerel ve özel yönetimlerin girişimleriyle sayıca artmaya başlamıştır. Yaşlı evleri, yaşlı kreşleri, emekli kahveleri, aktif yaşlı merkezleri, yaşlı lokalleri, yaşlı destek ve dayanışma merkezleri, yaşlı kulüpleri ve aktif yaşam merkezleri ülkemizde yaşlılara gündüz hizmet sunan birimlerden bazılarıdır. Çalışma kapsamında çok çeşitli isimlerle yayılan bu birimler yaşlı gündüz sosyalleşme mekanları olarak tek bir başlık altında tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amacı yaşlı gündüz sosyalleşme mekanlarının çalışma kapsamında geliştirilen yaşlı gündüz sosyalleşme mekanlarının tasarım kriterleri doğrultusunda incelenmesi, yapıların yaşlı kullanıcıların fiziksel, psikolojik, kültürel ve sosyal beklentilerini karşılama durumlarını tespit etmektir. Çalışma materyali olarak Antalya İl'indeki dokuz yaşlı gündüz sosyalleşme mekânı belirlenerek yaşlı gündüz sosyalleşme mekanları tasarım kriterleri açısından değerlendirilmiştir. Bu çalışmayla birlikte yaşlıların sosyalleşme mekanları olarak nitelenebilecek yapıların yaygınlaştırılması ve yaşlıların beklentilerine göre bu mekanların yeniden düzenlemelerinin yapılmasının gerekliliği konusunda farkındalık oluşturulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, one of the most obvious results of the development of modern life and medical technologies is the prolongation of life expectancy and, as a result, the increase in the elderly population. With the increase in the elderly population, concepts such as the elderly, aging and old age have entered our lives. While 65 years and over is defined as old, it is emphasized that aging is a process and old age is a period. Societies and governments, faced with the aging of the population, have started to develop various social policies and care models for the elderly population over time. In line with the models developed, care is divided into two as institutional and home care in most societies. For the independent elderly who do not need care in the institution or at home, socialization areas have been created and models of institutions and organizations providing day care have been developed in order to encourage their re-participation in a certain society. The number of these institutions providing day care has started to increase in our country with the initiatives of local and private administrations. Elderly homes, nurseries for the elderly, retirement cafes, active elderly centers, elderly locals, elderly support and solidarity centers, elderly clubs and active living centers are some of the units that provide daytime service to the elderly in our country. These units, which are spread under a wide variety of names within the scope of the study, are defined under a single title as elderly daytime socializing spaces. The aim of this study is to examine the elderly daytime socialization spaces in line with the design criteria of the elderly daytime socialization spaces developed within the scope of the study, and to determine the conditions of the buildings to meet the physical, psychological, cultural and social expectations of the elderly users. As the study material, nine elderly daytime socializing spaces in Antalya were determined and evaluated in terms of design criteria for the elderly daytime socializing spaces. With this study, it was aimed to expand the structures that can be described as socializing places for the elderly and to raise awareness about the necessity of rearranging these spaces according to the expectations of the elderly.