A critical evaluation of pronunciation teaching in an ELT department in Turkey
Türkiye'deki bir İngilizce öğretmenliği programındaki telaffuz öğretiminin eleştirel değerlendirmesi
- Tez No: 806848
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL FIRAT ALTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 477
Özet
Artan kanıtlar, öğretim bağlamlarında çeşitli önem derecelerine rağmen telaffuzun etkili iletişim için gerekli olduğunu doğrulamaktadır. Türkiye'de İngilizce öğretmeni adayları ilk/ortaöğretimde genellikle çok az telaffuz eğitimi almakta veya hiç eğitim almamakta ve yükseköğretimde Dinleme ve Telaffuz I dersini almaktadırlar. Telaffuzun etkili iletişim için özel önemi göz önüne alındığında, bu çalışmada ders kapsamında bir devlet ve araştırma üniversitesinin İngilizce Öğretmenliği Programında telaffuz öğretiminin durumu değerlendirilmiştir. Bu çalışma, karma yöntemli bir vaka çalışmasını benimsemiş ve acil çevrimiçi eğitim sırasında lisans ve lisansüstü öğrencilerden, ders eğitmeninden ve ana dili İngilizce olmayan öğretim üyelerinden nitel ve nicel veriler (tanı testleri, odak grup ve yarı yapılandırılmış görüşmeler, kurs değerlendirme anketi ve öğretimle/kurumla ilgili belgeler gibi) toplamıştır. Tanımlayıcı, çıkarımsal ve tematik analizler, öğretmen adaylarının değişen derecelerde telaffuz bilgisi (orta), algısı (küçük) ve üretimi (büyük) olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ancak, belirli bilgi boşlukları ve parçacıl ve parçalar üstü ile ilgili sorunlar devam etmiştir. Lisans öğrencileri ve mezunlar, ders değerlendirme bileşenleri hakkında yakınsak ve farklı görüşler önerdiler. Çalışma ayrıca, düzeltici ve uzman yargısı yaklaşımlarıyla destekleyici ve çelişkili bulgular bildirmiştir. Öğretmen adayları, farklı beklentilerine bağlı olarak değerlendirilen dersi yeterli veya yetersiz bulmuşlardır. Son olarak, eğitimsel ve yöntemsel önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Growing evidence has confirmed that pronunciation is essential for effective communication despite its various degrees of importance across teaching contexts. In Turkey, English teacher trainees usually receive little or no pronunciation instruction in primary/secondary education and take the Listening and Pronunciation I course in tertiary education. Given the particular significance of pronunciation for effective communication, this study evaluated the state of pronunciation teaching at the English Language Teacher Education Program of a state and research university within the scope of the course. The study adopted a mixed-methods case study and collected qualitative and quantitative data (e.g., diagnostic tests, focus group and semi-structured interviews, course evaluation survey, and instructional/institutional documents) from the undergraduate and graduate students, the course instructor, and non-native expert lecturers during emergency online education. Descriptive, inferential, and thematic analyses revealed varying degrees of pronunciation knowledge (moderate), perception (minor), and production (large) of the teacher trainees. However, specific knowledge gaps and problems with segmentals and suprasegmentals persisted. The undergraduates and graduates suggested convergent and divergent remarks about the course evaluation components. The study also reported congruent and contrasting findings with the remedial and expert judgment approaches. The teacher trainees found the evaluated course adequate or inadequate, depending on their diverse expectations. Ultimately, pedagogical and methodological suggestions were made.