Feminist film kuramı çerçevesinde süper kahraman dizilerinde hegemonik erkeklik inşası: The Boys dizi örneği
The construction of hegemonic masculinity in superhero series within the framework of feminist film theory: The example of The Boys series
- Tez No: 806955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZER ÖZKANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Fine Arts, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Sinema ve televizyon, çoğu kez gerçekliği yansıtma ve toplumsal unsurları ele alma potansiyeline sahip olan özgün bir sanat diline sahiptir. Bu nedenle, gelenekselleşmiş ataerkil düşünce sistemi ve eril bakış açısının sinema ve televizyon dizilerinde de etkin olduğu iddia edilebilir. Bu noktada, bu çalışmanın amacı, günümüzün dijital televizyon dizilerinde bu ataerkil anlayışın varlığını değerlendirmek ve tahakkümün erkeğe kodlamış olduğu güç ve şiddet değerlerini ele alan süper kahraman dizilerine odaklanmaktır. Ayrıca, süper kahraman dizilerindeki cinsiyetçi ve erkek egemen normları sorgulamak ve alternatif bir bakış açısı sunmak bu tezin bir başka amacı olarak ifade edilebilir. Bu kapsamda, The Boys dizisi örneklem olarak belirlenmiş ve göstergebilim ve feminist eleştirel söylem analizi yöntemleri kullanılarak ilgili yapımın ilk iki sezonu hegemonik erkeklik ve eril nazar kavramları çerçevesinde analiz edilmiştir. İnceleme sonucunda, sinema ve televizyon dizilerinde yer alan ataerkil anlayışın The Boys dizisi özelinde de görüldüğü ve içerdiği göstergelerin ve temaların hegemonik erkeklik değerlerini pekiştiren güç, şiddet ve baskı gibi eril dinamikler üzerine kurulu olduğu yargısına ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra, bu tespitin kadın karakterleri pasif konumda bırakan ve erkek egemen normları tekrarlayan anlayışlara neden olabileceği düşüncesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cinema and television often have a unique art language that has the potential to reflect reality and deal with social elements. For this reason, it can be claimed that the traditional patriarchal thought system and masculine point of view are also effective in movies and television series. At this point, the aim of this study is to evaluate the existence of this patriarchal understanding in today's digital television series and to focus on superhero series that deal with the values of power and violence that domination encodes for men. In addition, questioning the sexist and male-dominated norms in superhero series and presenting an alternative perspective can be expressed as another aim of this thesis. In this context, The Boys series was determined as a sample and the first two seasons of the related production were analyzed within the framework of the concepts of hegemonic masculinity and male gaze using semiotic and feminist critical discourse analysis methods. As a result of the examination, it has been concluded that the patriarchal understanding in movies and television series is also seen in The Boys series and that the indicators and themes it contains are based on masculine dynamics such as power, violence and oppression that reinforce hegemonic masculinity values. In addition, it has been concluded that this determination may lead to understandings that leave female characters in a passive position and repeat maledominated norms.