Gaziantep düğünleri
Gaziantep wedding
  1. Tez No: 806960
  2. Yazar: AYŞEGÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 659
Özet
Türk kültürünün geçiş dönemlerinden (doğum-evlenme-ölüm) birisi olarak görülen evlenme törenleri; birbirlerini tam anlamıyla tanımayan insanları gelenek ve görenekler çerçevesinde bir araya getiren, bu kişiler arasındaki sosyal bağları güçlendirerek pekiştiren, sahip oldukları Türk kültür mirasının tam anlamıyla farkına vardırarak, bunları gelenek, görenek, evlenme tören ve ritüelleri ile genç kuşaklara aktarılmasını sağlayan temel unsurlardan biridir. Düğün törenleri insanları birleştirme fonksiyonundan başka; hoşça vakit geçirme, eğlenme ve eğlendirme, toplum kurallarına destek vererek bunları gelecek kuşaklara aktarma, kişisel ve toplumsal baskılardan kurtulma fonksiyonlarını da üstlenmektedir. Bu fonksiyonları belirlemek ve düğün törenlerinin hangi aşamalardan geçtiğini ortaya çıkarmak amacıyla hazırlanan çalışmada, Anadolu ve Rumeli coğrafyasından ve Türk topluluklarının yaşadıkları başka bölgelerden alınan örnekler ile ortak bir düğün modeli oluşturulabileceği düşüncesi ile araştırma yürütülmüştür. Gaziantep düğünlerinin incelendiği bu çalışma giriş ve üç bölümden meydana gelmektedir. Halk biliminin çalışma alanları içerisine giren evlenme olgusunun önemi ve bazı genel kavramların açıklanması ve değerlendirilmesi birinci bölümde verilmiştir. Düğün yapısının ve foksiyonlarının yapılan gözlem ve derlemelere göre tasnif edilerek incelenmesi ikinci bölümde yer almaktadır. Çalışmanın son bölümünde ise Gaziantep düğün törenlerinin geleneksel ve günümüz bağlamında değerlendirilmesi yapılmıştır. Konuyla ilgili yazılı, sözlü ve elektronik kaynaklardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Marriage ceremonies, which are seen as one of the transition periods of Turkish culture (birth - marriage - death); It is one of the basic elements that brings together people who do not know each other fully within the framework of traditions and customs, strengthens and reinforces the social ties between these people, fully recognizes the Turkish cultural heritage they have, and ensures that they are transferred to the young generations through traditions, customs, marriage ceremonies and rituals. Marriage ceremonies apart from the function of uniting people; It also undertakes the functions of having a good time, having fun and entertaining, supporting the rules of society and transferring them to future generations, and getting rid of personal and social pressures. In this study, which was prepared to determine these functions and to reveal the stages of marriage ceremonies, research was carried out with the idea that a common wedding model could be created with the samples taken from Anatolia and Rumeli geography and other regions where Turkish communities lived. This study, which examines Gaziantep marriage ceremonies, consists of an introduction and three parts. The importance of the phenomenon of marriage, which is included in the study areas of folklore and the explanation and evaluation of some general concepts are given the first part. The classification of the wedding structure and functions according to the compilations and observations is included in the second part. In the last part of the study, Gaziantep marriage ceremonies were evaluated in traditional and contemporary context. Written, oral and electronic resources related to the subject were used.