Antifungal etkili yeni triazol türevlerinin tasarımı sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Design, synthesis, and investigation of biological activities ofnew triazole derivatives with antifungal effect
  1. Tez No: 806974
  2. Yazar: BÜNYAMİN GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZKAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA OSMANİYE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Fungal enfeksiyonlar özellikle immün sistemi baskılanmış hastalardaki bunların başında AIDS gelmekte önemli morbidite ve mortalite nedenidir. Son yirmi yılda özellikle Candida türlerine bağlı olarak bu tür fungal enfeksiyonların görülme sıklığı önemli ölçüde artmıştır. Yaşamı tehdit eden fungal enfeksiyonların görülme sıklığının artışı, bu enfeksiyonları tedavi etmek için yeni ilaçlara olan ihtiyacı artırmıştır. Bu çalışmada; triazol türevi 10 bileşik sentezlenmiştir. Elde edilen bileşiklerin analizi; 1H-NMR, 13C-NMR ve HRMS spektroskopik yöntemleri analiz bulguları ile aydınlatılmıştır. Elde edilen bileşiklerin 14α-demetilaz enzimi üzerindeki inhibisyon etkileri araştırılmıştır. Sentezlenen bileşiklerden 4a, 4c, 4d, 4e, 4g ve 4c kodlu bileşikler C. parapsilosis türüne karşı; 4c, 4f ve 4g kodlu bileşikler de C. albicans türüne karşı kayda değer inhibitör etki göstermişlerdir. Tez kapsamında 14α-demetilaz enzim aktif yöresi ile bileşiğimizin etkileşimleri moleküler modelleme ve moleküler dinamik çalışmaları ile aydınlatılmıştır. Seçilen bileşikler için docking çalışmaları yapılarak enzim aktif bölgesi ile bağlanma noktaları tespit edilmiştir. 14α-demetilaz enzim aktif bölgeleri ile en güçlü etkileşim 4c ve 4g kodlu bileşiklerde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fungal infections are an important cause of morbidity and mortality, especially in immunocompromised patients, the foremost of which is AIDS. In the last two decades, the incidence of such fungal infections has increased significantly, especially due to Candida species. The increasing incidence of life-threatening fungal infections has increased the need for new drugs to treat these infections. In this study, 10 triazole derivative compounds were synthesized. Analysis of the obtained compounds; 1H-NMR, 13C-NMR and HRMS spectroscopic methods are illuminated by the analysis findings. The inhibition effects of the obtained compounds on the 14α-demethylase enzyme were investigated. Among the synthesized compounds, 4a, 4c, 4d, 4e, 4g and 4c coded compounds were used against C. parapsilosis strain; Compounds 4c, 4f and 4g also showed significant inhibitory effect against C. albicans strain. Within the scope of the thesis, the interactions of 14α-demethylase enzyme active site and our compound were elucidated by molecular modeling and molecular dynamics studies. Enzyme active site and binding points were determined by docking studies for the selected compounds. The strongest interaction with 14α-demethylase enzyme active sites was observed in 4c and 4g coded compounds.