Kamu kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları: Erzurum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü örneği
Occupational health and safety practices in public institutions: The example of the Provincial Directorate of the Erzurum Labor and Employment Agency
- Tez No: 806975
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖTÜKEN SENGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüz dünyasında sanayi ve teknolojinin üst seviyelere ulaşması yaşam şartlarında pek çok şeyi etkileyebilmekte iken beraberinde birçok handikapta getirebilmektedir. Çalışma hayatında sanayileşmenin etkisi ile insan gücünden çok makineleşmenin getirmiş olduğu avantajlar bulunsa da bununla beraber bazı problemlerde oluşturabilmektedir. Bu tür problemler iş kazası ve meslek hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Küreselleşen dünyada bahsi geçen bu tür problemlerin minimize edilebilmesi veya tamamen engellenebilmesi adına birtakım önlemler alınabilmektedir. Bu tür önlemler genel olarak iş sağlığı ve güvenliği çatısında toplanabilmektedir. Yapılan bu çalışma kapsamında ise az tehlikeli iş yeri grubuna dahil olan Erzurum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Hizmet Binası üzerinde yapılan iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarından bahsedilmiş ayrıca alınan önlemler ve elde edilen sonuçlar anlatılmıştır. Yapılan çalışmalarda Fine-Kinney risk analiz metodu uygulanmış sonuçları ise tartışılarak bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, reaching the highest levels of industry and technology can affect many things in living conditions, while it can bring with it many handicaps. Although there are advantages brought by mechanization rather than human power with the effect of industrialization in working life, it can create some problems with it. Such problems are defined as occupational accidents and occupational diseases. Some measures can be taken in order to minimize or completely prevent such problems mentioned in the globalized world. Such measures can generally be collected under the roof of occupational health and safety. Within the scope of this study, occupational health and safety studies conducted on the Erzurum Labor and Employment Agency Provincial Directorate Service Building, which is included in the less dangerous workplace group, were mentioned, as well as the measures taken and the results obtained were described. The results of the Fine-Kinney risk analysis method applied in the studies were discussed and some suggestions were made.