Hat sanatında geometrik formlu istifler
Geometry form stacks in calligraphy art
- Tez No: 806984
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİME BİLGE GÜNCEOĞLU KARAÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Araştırmada hat eserlerindeki geometrik formlu istiflerin, sembolik ve estetik olarak oluşturduğu anlam özelliklerinin ele alınması amaçlanmıştır. 19. ve 20. yüzyıl hattatların celî sülüs hatlı ve geometrik formlu eserleri tez amacı doğrultusunda çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. 19. yüzyıldan 6 hattatın 8 eseri; 20. yüzyıldan 7 hattatın 25 eseri; günümüz hattatlarında 20. yüzyıl sonlarında eser vermiş olan 2 hattatın 3 eseriyle toplam 36 eser araştırma kapsamına alınmıştır. Eserlerin içerik, malzeme, süsleme türü, istif değerlendirmeleri ve geometrik sembolizmi açısında incelemesi yapılmıştır. Bu doğrultuda eserler katalog haline getirilerek, geometrik form, istif metinleri ve geometrik sembolizminin anlam ilişkisi, süsleme unsurları hakkında detaylı bilgilere ulaşılmıştır. Eserlerin çoğunlukla dairevi formda istiflendikleri ve geometrik formlardan dairenin sembolik anlamı ile yazının anlam içeriğinin ilişkili olduğu düşünülmektedir. Aynı doğrultuda incelendiğinde, daire gibi dikdörtgen, kare ve üçgenin sembolik anlamlarıyla ilişki kuran ayetler olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma konusunu destekleyici olarak, bu geometrik formlarda 3 özgün tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to discuss the symbolic and aesthetically formed meaning features of geometrically shaped stacks in calligraphy works. The works of 19th and 20th century calligraphers with celî sülüs calligraphy and geometric forms were compiled from various sources in line with the thesis purpose. 8 works of 6 calligraphers from the 19th century; 25 works of 7 calligraphers from the 20th century; In today's calligraphy, 3 works of 2 calligraphers who worked at the end of the 20th century and a total of 36 works were included in the research. The works were examined in terms of content, material, ornamental type, stack evaluations and geometric symbolism. In this direction, the works were catalogued and detailed information was obtained about the geometric form, the relationship between the hoarding texts and geometric symbolism, and the ornamental elements. It is thought that the works are mostly stacked in circular form and that the symbolic meaning of the circle from the geometric forms and the meaning content of the writing are related. When examined in the same direction, it was tried to determine that there were verses that relate to the symbolic meanings of rectangles, squares and triangles like circles. In support of the research topic, 3 original designs are designed in these geometric forms.