İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin matematik okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi
Examining the mathematics literacy levels of primary school 4th grade students
- Tez No: 806991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Araştırmada, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerin matematik okuryazarlık düzeylerinin ölçülmesi için geçerli ve güvenilir bir ölçme aracının geliştirilmesi ve öğrencilerin matematik okuryazarlık düzeylerinin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak çalışmada araştırma modeli olarak tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma, 2021-2022 eğitim öğretim yılı Gaziantep ili merkez ilçelerinden seçilen farklı sosyoekonomik düzeylerden 10 ilkokuldan toplam 749 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Öncelikle toplanan verilerle ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır daha sonra araştırmanın alt amaçları doğrultusunda yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ölçümleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda ilkokul dördüncü sınıf öğrencileri için geliştirilen“İlkokul Matematik Okuryazarlık Ölçeğinin”geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu ortaya konmuştur. Farklı sosyoekonomik düzeylerde olan öğrencilerden elde edilen verilere göre de öğrencilerin matematik okuryazarlığı düzeyinin orta düzeyde olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırma bulgularına göre öğrencilerin matematik okuryazarlıklarının cinsiyet, anne eğitim durumu, ailenin gelir durumu ve kardeş sayısına göre anlamlı olarak farklılaştığı tespit edilmiştir. Diğer demografik değişkenler olan okul öncesi eğitim alma, baba eğitim durumu, ailede yaşayan bireyler ile matematik okuryazarlığı arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to develop a valid and reliable scale to measure the mathmatics literacy levels of primary school fourth grade students and to reveal the relationship between students' mathmatics literacy levels and demographicvariables. For this purpose, survey method was used as a method in the study. The study was carried out with a total of 749 primary school fourth grade students from 10 primary schools from different socioeconomic levels selected from the central districts of Gaziantep in the 2021-2022 academic year. The obtained data wereanalyzed with the SPSS 22.0 package program. First of all, the validity and reliability studies of the scale were carried out with the collected data, then measurements such as percentage, frequency, arithmetic mean, standard deviation, t test, one-way analysisof variance were adhered to in line with the sub-purposes of the research. As a result of the research, it was revealed that the Primary School Mathmatics Literacy Scale developed for the fourth grade of primary school is a valid and reliable scale.According to the data obtained from students from different socioeconomic levels, it was revealed that the mathmatics literacy level of the students was moderate. In addition, according to the research findings, it shows that students' mathmatics literacy differs significantly according to gender, mother's education level and household income. No significant difference was found between other demographic variables such as pre-school education, father's education status, family members, number of siblings and mathmatics literacy.