Seven stage model of the soft system methodology for software development process
Yazılım geliştirme süreci için soft sistem metodolojisinin yedi aşama modeli
- Tez No: 807002
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Organizasyonlar, verimliliği artırmak, üretkenliği yükseltmek, israfı azaltmak ve performansı iyileştirmek için süreçleri geliştirmeye, iş akışlarını optimize etmeye ve işgücü devrini en aza indirmeye çalışır. Süreç iyileştirme; toplam kalite yönetimi, Lean, Six Sigma gibi çeşitli kalite yöntemleriyle gerçekleştirilebilir. Süreç iyileştirme, mevcut süreçlerin tam anlaşılmasıyla başlar ve veri analizi, paydaş katılımı ve uygun yöntemlerle bir uygulama gerektirir. Soft Sistem Metodolojisi (SSM), karmaşık süreçleri analiz etmek ve uygun uygulamaları bulmak için mükemmel bir problem çözme yaklaşımıdır. Bu makale, birbiriyle bağlantılı iki organizasyon arasında yazılım geliştirme sürecinde (YGS) SSM'in kullanımına odaklanmaktadır. Bu araştırmada, SSM, sistemik düşünme, zengin resim çizimleri, kök tanımı ve ilgili sistem yapılandırması, kavramsal model oluşturma ve eylem planlaması gibi bazı problem çözme tekniklerini sürekli süreç iyileştirmeyi sürdürmek için uygular. Bu tez çalışması, YGS'nin dört alt sürecini içermektedir. Bu alt süreçler Tasarım Yönetimi, Teknik Geliştirme, Test ve Eğitim süreçleri olarak adlandırılmaktadır. Yedi aşamalı SSM, alt süreçlere uygulanarak sistem performansının artırılması amaçlanmaktadır. SSM'nin son aşaması olan eyleme geçme aşaması sunulmuş, ancak henüz uygulanamamıştır. Bunun yanı sıra, alt süreçlerin zengin resimleri çizilmiş, ilgili sistemler ve kök tanımı belirlenmiş, odak grup çalışmalarıyla kavramsal modeller oluşturulmuştur. Son olarak, gerçek dünya faaliyetleri ve kavramsal modellerle ilgili öneriler sunulmuştur. Araştırmanın sonuçları, SSM'nin YGS'deki yapılandırılmamış problemler için etkinliğini göstermektedir. Gerçek dünya faaliyetlerine vurgu yapmakta ve SDP'deki sorunları aşmak için alt süreçlerde gereken faaliyetleri önermektedir.
Özet (Çeviri)
Organizations always try to improve processes, optimize workflows and minimize turnover rate in order to enhance efficiency, increase productivity, reduce waste and improve performance. Process improvement is a vital component for organizations and it can be achieved through a variety of quality methods, such as, total quality management, Lean, Six Sigma and etc. Process improvement begins with complete understanding of current processes which requires data analysis, stakeholder engagement followed by an implementation with proper methods. Soft Systems Methodology (SSM) is a perfect problem-solving approach to analyze complex processes and to find suitable implementations. This paper uses SSM in software development process (SDP) within two interrelated organizations. In this research, SSM applies some problem-solving techniques, such as systems thinking, rich picture drawings, root definition and related systems construction, conceptual model creations and action planning to maintain continuous process improvement. This thesis study contains four sub-processes of SDP. These sub-processes are called Design Management, Technical Development, Testing and Training processes. Seven-staged SSM is applied to sub-processes in order to enhance system performance. Last stage of SSM, which is action taking, is presented however it is not applied yet. Apart from this, rich pictures of sub-processes are drawn, relevant systems and root definition are identified, conceptual models are created with focus group studies. Lastly, suggestions are offered regarding to real world activities and conceptual models. Results of study shows effectiveness of SSM for ill-structured problems in SDP. It emphasizes real world activities and proposes needed activities in sub-processes to overcome issues in SDP.