Çalışanların iş hukuku (4857 sayılı İş Kanunu) okuryazarlık seviyelerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi üzerine nitel bir çalışma: Aydın ili örneği
A qualitative study on the measurement and evaluation of employee's labor law (LaborLaw No. 4857) literacy levels: The case of Aydın province
  1. Tez No: 807044
  2. Yazar: ERKAN GÖKŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnsan ömrünün en büyük belki de en önemli parçası çalışma hayatıdır. Haklarını ve hakları ihlal edildiğinde haklarını arama yollarını bilen çalışanların iş hayatı diğerlerine göre daha konforlu olacaktır. Çalışmada, çalışanların iş hukuku (4857 Sayılı İş Kanunu) okuryazarlık seviyelerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın genel sorusundan hareketle yönlendirmeyen, kolay anlaşılır, açık uçlu 21 soru hazırlanmıştır. Çalışma, bilgi düzeyi 9 soru, iş hukuku ve yaşantı 7 soru, sendikal yaşam 4 soru olmak üzere 3 ana ölçekten oluşmaktadır. Aydın ili, Efeler ilçesinde faaliyet gösteren 3 eğitim, 2 konaklama ve 3 sağlık olmak üzere toplam 8 merkezde farklı görev ve pozisyonlarda çalışan, her iş kolundan 3 sendika üyesi, 3 sendika üyesi olmayan olmak üzere toplam 18 çalışanla mülakat yapılmıştır. Elde edilen bulgular tematik yöntemle analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, katkı sağlayanların % 64'ünün bilinçlendirici seviyede, % 36'sının ise çoklu ve çeşitli seviyede iş hukuku okuryazarı olduğu değerlendirilmiştir. Tercih edilen okuryazarlık seviyesinin çoklu ve çeşitli okuryazarlık seviyesi olduğu düşünüldüğünde, katkı sağlayanların iş hukuku okuryazarlık seviyelerinin arzu edilen seviyede olmadığı kanaatine varılmıştır. Arzu edilen çoklu ve çeşitli okuryazarlık seviyesinde bulunan katkı sağlayanların sendika üyesi olmalarından hareketle, sendika üyeliğinin iş hukuku okuryazarlık seviyesine olumlu katkısı olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The biggest and perhaps the most important part of human life is working life. Employees who know their rights and how to seek their rights when their rights are violated will be more comfortable than others. In the study, it is aimed to measure and evaluate the employment law (Labor Law No. 4857) literacy levels of the employees. Based on the general question of the study, easy to understand, open-ended 21 questions were prepared. The study consists of 3 main scales: knowledge level 9 questions, labor law and life 7 questions, union life 4 questions. 3 union members from each business line, working in different positions and positions in a total of 8 centers operating in Aydın province, Efeler district, including 3 education, 2 accommodation and 3 health, 3 a total of non-union members 18 employees were interviewed. Obtained findings were analyzed with thematic method. As a result of the study, it was evaluated that 64% of the contributors were literate in the awareness level and 36% were literate in labor law at multiple and various levels. Considering that the preferred literacy level is multiple and various literacy levels, it has been concluded that the labor law literacy levels of the contributors are not at the desired level. Based on the fact that the contributors with the desired multiple and various literacy levels are union members, it has been evaluated that union membership has positive contribution to the labor law literacy level.