Stratejik liderliğin birey-örgüt uyumu ve işe adanmışlık üzerindeki etkisi: Kamu çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of strategic leadership on person-organization fit and work engagement: A research on public employees
- Tez No: 807045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çalışmada, stratejik liderliğin, birey-örgüt uyumu ve işe adanmışlık üzerindeki ve birey-örgüt uyumunun işe adanmışlık üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırmanın diğer bir amacı ise katılımcıların görüş ve algılarına göre görev yaptıkları yerdeki kurum müdürünün/amirinin stratejik liderlik davranışlarını ne kadar sergilediklerini, araştırmaya katılan kamu çalışanlarının birey-örgüt uyumu ve işe adanmışlık davranışlarının ne seviyede olduğunu belirlemektir. Bu kapsamda, merkezi yönetimin Aydın ili özelindeki taşra teşkilatında konuşlu bulunan kamu kurumlarında görev yapan kamu çalışanları araştırmanının evrenini oluşturmakta, araştırmaya gönüllü olarak katılan 392 kamu çalışanı ise araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada, nicel araştırma teknikleri benimsenmiş olup genel tarama modellerinden ise ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Elektronik ortamda hazırlanan anket formu katılımcılara online olarak ulaştırılmıştır. Olasılıklı olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda (gelişigüzel) örnekleme tekniği ile başlanılan veri toplama faaliyeti, kartopu tekniği ile devam edilerek çalışma için yeterli sayıya ulaşılmıştır. Anket hazırlama aşamasında anket sorularının, katılımcılar tarafından yanıtlanması zorunlu tutulduğundan dolayı herhangi bir veri kaybı yaşanmamıştır. Araştırmada, beş boyuttan oluşan stratejik liderlik ölçeği, tek boyuttan oluşan birey-örgüt uyumu ölçeği ve üç boyuttan oluşan işe adanmışlık ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, ölçeklere ilişkin normallik, faktör, güvenilirlik ve korelasyon analizlerinden yararlanılmış, hipotezlerinin test edilmesi için regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda, stratejik liderliğin, birey-örgüt uyumu ve işe adanmışlık üzerinde pozitif yönde, benzer şekilde birey-örgüt uyumunun işe adanmışlık üzerinde pozitif yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmaya katılan kamu çalışanlarının görüş ve algılarına göre, görev yaptıkları yerdeki kurum müdürlerinin/amirlerinin stratejik liderlik seviyelerinin yüksek düzeyde olduğu, benzer şekilde katılımcıların birey-örgüt uyumu ve işe adanmışlık seviyelerinin yüksek düzeyde olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the effects of strategic leadership on person-organization fit and work engagement as well as the effects of person-organization fit on work engagement. One of the other aims of the research is; how much the director/supervisor of the institution where participants work exhibits strategic leadership behaviors and to determine the level of person-organization fit and effects of strategic leadership on person-organization fit and work engagement behaviors of public employees based on the opinions and perceptions of the participants. In this context, public employees working in public institutions located in the provincial organization of the central government in Aydın province constitute the universe of the research, and 392 public employees who voluntarily participated in the research constitute the sample of the research. Quantitative research techniques were adopted and the relational survey model, one of the general survey models was used in the study. The questionnaire form prepared in the electronic environment was delivered to the participants online. The data collection process, which started with the convenience sampling, which is one of the non-probabilistic sampling methods, continued with the snowball technique and the sufficient number was reached for the study. Since the survey questions were required to be answered by the participants during the survey preparation stage, no data was lost. In the research, strategic leadership scale consisting of five dimensions, person-organization fit scales consisting of one dimension and work engagement scale consisting of three dimensions were used. While analyzing data; descriptive statistics, normality of scales, factor, reliability and correlation analyzes were used, and regression were performed to test the hypotheses. As a result of the research; it has been determined that strategic leadership has a positive effect on person-organization fit and work engagement, and similarly, person-organization fit has a positive effect on work engagement. In addition, it was concluded that the strategic leadership levels of the managers/supervisors of the institution were at a high level where participants work, and also the person-organization fit and work engagement levels of the employees were high, according to the opinions and perception of the public employees who participated in the research.